Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» icon

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік»

Реклама:



Скачати 117.91 Kb.
НазваТема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік»
Дата конвертації19.03.2013
Розмір117.91 Kb.
ТипДокументи
джерело

Читання

Тема «В.Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік»


Мета: Знайомство з оповіданнями В.О.Сухомлинського, удосконалювати навички правильного, виразного, усвідомлюваного читання, розуміти прочитане, уміти переказувати прочитане, відповідати на питання по змісту тексту, вміти виділяти головну думку, робити висновки. Розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас слів. Виховувати інтерес до читання, любов до людей, повагу до товаришів, вчити правильної поведінки.


Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, панно зі словами педагога: «Що було найголовнішим у моєму житті? Без вагань відповідаю: Любов до дітей», мультимедійний комплекс (ПК, екран, проектор), виставка видань творів В.О.Сухомлинського, ювілейна банківська монета 2003 року з портретом письменника вартістю 2 грн.


Хід уроку


І. Організація класу.

1.Вчитель: Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей усмішкою щирою.


2.Учні: Доброго дня травам росистим!

Доброго дня квітам барвистим!

Доброго дня сонечку ясному!

Людям усім і усьому прекрасному!


3. Учень: Ось і дзвінок пролунав,

Для навчання час настав.

Щоб країні прислужитись,

Ви повинні добре вчитись.

Для могутності і слави

Української держави.


4. Вчитель: Завдання нашого уроку:

Учень 1: Удосконалювати читання

Учень2: Розуміти прочитане

Учень 3: Виділяти головну думку

Учень 4: Робити висновки, узагальнювати.


5. Вчитель: Як ви розумієте слово «удосконалювати»?


6. Учні:

1-й: Читати краще, виразніше.

2-й: Вчитися читати за особами.

3-й: Уміти переказувати прочитане.


7. Вчитель: Девіз нашого уроку:

Учень: Думати – всі хором - колективно,

Учень: Діяти – всі хором - оперативно,

Учень: Сперечатись – всі хором - доказово.

Учень: Це для всіх – всі хором - обовʼзково.


ІІ. Проголошення теми.


  1. Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з біографією і творчістю видатного педагога і письменника Сухомлинського. Василь Олександрович сказав: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».

Ви ще маленькі, але в кінці уроку ви скажете, який же слід ви можете залишити про себе вже зараз.


  1. Вчитель: Хто знає, що означає слово «бібліограф»?




  1. Учень: Бібліограф – це людина, яка вивчає біографію тої чи іншої людини.




  1. Вчитель: Група дослідників-бібліографів дослідила біографію Сухомлинського. І зараз ми їх послухаємо.


1-й учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський у селі Василівка на Кіровоградщині в незаможній сім'ї. Батько його, Олек­сандр Омелянович, орав, працював столяром і теслярем. Ма­ти, Оксана Юдівна, працювала в колгоспі, займалася домашнім го­сподарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і роз­казувала дітям казки (у сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей — Іван, Сергій і Меланія). Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів, дотримувались традицій народної педагогіки. Змалку в дітей вихо­вували любов до книги. У діда була бібліотека і, помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку, де він зберігав найціннішу літературу: твори Франка, Го­голя, Лесі Українки, Достоєвського.

2-й учень. Літом Василько разом з бать­ками працював у колгоспі: помагав скирдувати солому, збирав ко­лоски. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки за лікар­ські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити, а за фарбами ходив пішки аж у Кременчук (тридцять п'ять кілометрів).

3-й учень. У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять. Любив і розумів жарти, був хорошим товаришем. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями, яким важ­ко давалася математика.

4-й учень. Сімнадцятирічним юнаком Сухомлинський — учитель мови і літератури — переступив поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя. Війна відірвала його від улюбленого заняття. У бою під Ржевом був тяжкопоранений. Ворожий осколок уп'явся йому в груди і сховався біля серця. Понад чотири місяці політрук Сухомлинський лікувався в евакогоспіталях. Він ще більше знена­видів війну, все погане й нелюдське.

5-й учень. Після перемоги Василь Олександрович знову повернувся до школи. Його любили батьки й діти.

Понад тридцять п'ять років працював Василь Олександрович учителем і директором школи. Тридцять два роки вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою ді­тей. А потім його роздуми виливалися на папір і ставали книгами, статтями. Для наймолодших він написав біля 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел. Найчастіше звертався Сухомлинський до жанру казки, може, ще й тому, що любив у каз­ковій формі про всі речі оповідати своїм дітям — Сергійкові й Олі.



  1. Вчитель: Я хочу ще додати, що твори Сухомлинського видані 53-ма мовами світу. Країни, де видавалися твори, це: Росія, Білорусь, Грузія, Молдова, Німеччина, Китай, Польща та інші. Сухомлинський – заслужений учитель України. За свою працю мав багато державних нагород. У 2003 році вийшла ювілейна монета України «В.Сухомлинський» вартістю 2 грн., кількістю 30000 штук.

(Упродовж відповідей учнів на екрані йде показ презентації про В.Сухомлинського).

  1. Учень: Свій підручник відкриваю,

І за парту я сідаю.

Щоб оцінки добрі мати.

Треба гарно працювати.


  1. Вчитель: В підручнику на с.66 дома самостійно прочитаєте біографію Сухомлинського.



ІІІ. Творчість письменника.


  1. Вчитель: Переходимо до творчості письменника. Скажіть, які твори Сухомлинського ви вже читали?

  2. Учень: «Сергійкова квітка», «Як Наталя у лисиці хитринку купила», «Дідова колиска», «Сьома дочка», «Покинуте каміння», «Спляча книга», «Горобчик і вогонь».

  3. Вчитель: А зараз ми познайомимося з оповіданням Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло». Його для нас підготували маленькі театрали. Ви послухаєте і подумаєте, про кого це оповідання.

(Читання вивченого напам’ять заздалегідь тексту трьома учнями: автор, перший хлопчик, другий хлопчик).


Красиві слова і красиве діло.

Серед поля стоїть маленька хатина. Її побудували, щоб у негоду люди могли сховатися й пересидіти в теплі.

Одного разу серед літнього дня захмарило й пішов дощ. А в лісі в цей час було троє хлопців. Вони схова­лися в хатинці й дивилися, як з неба ллє, мов з відра.

Коли це бачать: до хатини біжить ще один хлопчик. Незнайомий. Мабуть, з іншого села.

Одежа на ньому була мокра, як хлющ. Він тремтів од холоду.

І ось перший із тих хлопців, які сиділи в сухому одязі, сказав:

  • Як же ти змок на дощі! Мені жаль тебе...

Другий теж промовив красиві й жалісливі слова:

  • Як страшно опинитися в зливу серед поля! Я співчуваю тобі...

А третій не сказав ні слова. Він мовчки зняв із себе сорочку й дав її змоклому хлопчикові. Той скинув мо­кру сорочку й одягнув суху.

Гарні не красиві слова. Гарні — красиві діла.

  1. Вчитель: Так про кого ж це оповідання?

  2. Учень: Про хлопчиків. Про їх дії.

  3. Вчитель: Прочитайте про себе.

  4. Вчитель: Перекажіть оповідання «Красиві слова і красиве діло» близько до тексту.

  5. Вчитель: Подивіться уважно на малюнок і скажіть:

  • який епізод зображений на малюнку, знайдіть його у творі і прочитайте;

  • визначте головну думку твору, прочитайте;

  • а в житті ви зустрічалися з подібними ситуаціями?

  1. Учень: Подібна ситуація траплялася і в моєму житті. Одного разу я забула вдома підручник з читання. Мій сусід по парті сказав:

  • Як же ти будеш працювати сьогодні на уроці? Треба уважніше збирати портфель.

Одна з моїх подруг мені поспівчувала:

  • Бідненька! Попроси у когось книжку, може, хтось і дасть.

Моє бідкання почув Сергійко. Він підійшов до мене, дав «Читанку» і сказав:

  • Не переймайся так. Ми з Наталею попрацюємо з однією книжкою.

Цей випадок мені дуже запам’ятався, і тепер я розумію чому: треба допомагати не словами, а своїми ділами.


  1. Вчитель: Прочитавши оповідання, прослухавши розповідь, підсумуйте, що важливіше: говорити красиві слова, чи... (діти закінчують речення) робити красиві діла.



^ IV. «Кінь утік».


  1. Учитель: Сухомлинський, як ви вже знаєте, написав більше 1500 оповідань для дітей. І одне з них «Кінь утік». Зараз ви його почуєте, а потім відповісте на питання: «Чому навчає це оповідання?»


Кінь утік

Це було в четвертому класі. Всі схилились над зо­шитами. Учитель дав задачі для самостійного розв'я­зування, і діти уважно працювали.

Віталик сидів на останній парті. Він уже закінчував розв'язувати задачу, як раптом на парту впала записка.

«Це знову, мабуть, від Петрика,— подумав Віта­лик. — Знову просить ковзани. Що ж я йому весь час даватиму свої ковзани?»

  • Іване Петровичу,— сказав Віталик,— мені хтось записку кинув... Хіба ж можна на уроці записки писати?



Записки на уроці писати не можна,— сказав Іван Петрович. — Але якщо вже тобі хтось написав, то роз­повідати про неї вчителеві — недобре, Віталику. Запи­ска — це ж таємниця, яка мусить бути відома тільки тобі і твоєму товаришеві. А ти розголошуєш цю таємницю. Візьми записку, заховай, на перерві прочи­таєш...

Віталик почервонів. Тепер він зрозумів, що вчиняли негарно.

У класі запанувала тиша. Дехто з хлопців час від часу підводив голову, дивився на Віталика, і в тих поглядах хлопчик бачив подив і обурення.

Віталик розгорнув записку і прочитав: «Віталику,— писав Петрик,— я намалював вогнегривого коня. Якщо хочеш, дам тобі».

На перерві Віталик підійшов до Петрика.

  • Давай коня, — сказав Віталик.

  • Утік кінь...— тихо відповів Петрик.

2.Вчитель: То чому, на вашу думку, навчає це оповідання?

  1. Учень: Не робити поганих вчинків; не підводити друзів; вміти дружити.




  1. Читання в ролях.




  1. Вчитель: = Назвіть дійових осіб;

= В якому класі відбувалася подія?

= Що робили діти?

= Що трапилося з Віталіком?

= Про що він подумав?

= Чим був незадоволений Віталик?

= Що зробив Віталик?

= Чому, на твою думку, він вирішив розповісти вчителеві про записку?

= Якою була відповідь вчителя?

= Чому почервонів Віталік?

= Як учитель і діти оцінили його вчинок?

= Що було написано в записці?

= Про що свідчить відповідь Петрика?

= Розпізнай на малюнку дійових осіб. Про що вони розмовляють?

= Як діти оцінили його вчинок?

= Подивіться на малюнок і прочитайте, який епізод твору зображено на малюнку.

= Які почуття, роздуми викликає у тебе прочитане?

= Хто хотів би мати такого друга?

= А чому ви не хочете мати такого друга (товариша)?


  1. Учень: Його вчинки не були товариськими.


^ V. Робота над прислівʼями.


  1. Учитель: І це правильно. Про це говорять прислівʼя, які ви прочитаєте. А для цього треба роз’єднати слова.

ПРИЯТЕЛЯЛЕГШЕЗНАЙТИ,НІЖЗБЕРЕГТИ.

БІДАДРУЗІВВИПРОБОВУЄ.

Вчитель: Прочитайте, які прислів’я ви розпізнали.


Приятеля легше знайти, ніж зберегти.

Біда друзів випробовує.


Вчитель: Як ви розумієте ці прислівʼя?


  1. Учень: Дружбою треба дорожити, не можна залишати друга у біді.

  2. Учитель: Які ще прислівʼя про дружбу ви знаєте?

  3. Учні:

  • без вірного друга велика туга;

  • друзі пізнаються у біді;

  • людина без друзів, що дерево без коріння;

  • нових друзів май, старих не забувай;

  • не той друг, що медом маже, а той, хто правду каже;

  • старий друг краще нових двух.



^ VI. Підсумок уроку.


  1. Учитель: Тож, прочитавши цей твір, давайте зробимо висновок, який же слід на землі ви можете залишити зараз?

  2. Учні: Любити маму і тата; поважати дорослих; не ображати маленьких; відвідати хворого; подарувати квітку; поділитися цікавою книжкою; написати вітальну листівку рідним і друзям; подзвонити бабусі, дідусеві.

  3. Вчитель: Підведемо підсумок?

= З чиїми творами ми познайомилися? (В. Сухомлинського).

= Для кого він писав ці оповідання? (Для дітей).

= Яку мету він ставив перед собою, коли їх писав? (Виховати дитину, людину).


VII. Тест.


  1. Вчитель: Попрацюємо ще над одним оповіданням. І для вас воно буде тестовим. Я прочитаю його один раз. Ви його уважно прослухаєте і дасте відповісте на поставлені питання.


^ Текст читає вчитель.

Протоптали стежку

Уночі була хурделиця. Намело кучугури снігу. Рано-вранці у школу йшло троє дітей – Юрко, Михайлик і Ніна. Всюди коло хат з’явилися люди. Відкидали лопатами сніг, прокладали доріжки.

Ось хатина бабусі Марії. Вона живе одна-однісінька. Зупинилися діти біля бабусиного двору. Нікого не видно.

  • Як же бабуся до криниці вийде? – сказав Юрко. – Снігу ж скільки.

  • Давайте протопчемо стежку від хати до криниці! – порадив Михайлик.

Діти увійшли на бабусине подвір’я. Йшли по глибокому снігу. Від воріт до хати – трохи легше. Пройшли два, три, чотири рази. Протоптали стежку до хати і від хати до криниці.

Спітнілі, стомлені, радісні діти йшли до школи. Вони думали: ось бабуся Марія вийшла з хати, побачила стежки. Радіє…


(В.Сухомлинський, 112 слів).


^ Діти виконують тести.


Тестові завдання


1.Куди йшли діти?

а) кататися з гірки; б) до школи.

2.Кого побачили діти біля хатини бабусі Марії?

а)нікого; б) бабусю, яка відкидала сніг.

3.Що вирішили учні?

а) допомогти бабусі відкидати сніг; б) протоптати стежку.

4.Про що думали діти?

а) бабуся Марія подякує їм за допомогу; б) бабуся зрадіє, коли побачить стежки.


  1. Вчитель: А зараз давайте познайомимося з виставкою видань, в яких зібрані оповідання Сухомлинського. Я раджу взяти їх в нашій шкільній бібліотеці і прочитати. В них ви знайдете для себе багато цікавого, а головне, корисного і повчального.


(Знайомство з виставкою).


  1. Учитель: Сухомлинський – дійсно жив і творив для людей. Він хотів, щоб з маленької дитини виросла справжня людина, яка б піклувалася про своїх рідних, поважала друзів і любила Батьківщину.

І ось учениця знайшла вірш, який дійсно говорить про Сухомлинського, як про людину з великої букви.

Учениця: Його душа – це розум і чуття,

Це грона найсвітлішої любові.

Усе його натруджене життя

Просяяло у ділі й мудрім слові.

Його душа – це променистий блиск,

Це джерело духовності могутнє.

Вона безсмертна. Ти її торкнись

І зрозумієш тільки вічне й сутнє.

Його душа – це ніжність і тепло.

Безмежжя інтелекту, думи зрілі.

Не вибереш із неї все добро,

Яке вливає богатирські сили.

Його душа – це всі палкі думки,

Що молоком і сонечком пульсують.

Напийсь! Зігрійсь! І будь завжди таким,

Як Сухомлинський!

Щоб залишити слід ясний, глибокий,

Його Життям прекрасним освящайся.


Вчитель: Ось ми і подолали ще одну сходинку до вершини знань.


Дуже ви були старанні –

Отже всі ви учні гарні.

І за труд ваш на уроці

Вам подякувати хочу!


^ Виставлення оцінок.


Учитель: І на кінець уроку, як дороговказ, хай для вас прозвучать слова великого письменника і педагога В.О.Сухомлинського якою повинна бути справжня людина.


«Людина стала Людиною тому, що побачила глибину блакитного неба, мигтіння зірок, рожевий розлив вечірньої заграви, багряний захід сонця, безкраю далечінь степів, журавлиний ключ у голубому небі, фіолетову хмаринку на кущі бузку, ніжну стеблинку і голубий дзвіночок проліска – побачила і, вражена, пішла по землі, створюючи нову красу. Зупинись і ти в захопленні перед красою, - і в твоєму серці розквітне благородство».

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема: Звуки б бь, буквы б б
...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема : Слово як одиниця лексичної системи. Лексичне значення слова. Однозначні, багатозначні слова, вживання багатозначних слів в прямому і переносному значенні
Мета : Ознайомлення дітей з теоретичними відомостями про слово; вироблення умінь визначати лексичне і граматичне значення слова в...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема. Слова із прямим і переносним значенням. Спостереження за значенням слів. Мета
Мета. Формувати в учнів поняття про пряме і переносне значення слів, виробляти вміння визначати значення слова в контексті; розвивати...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconМ. Дніпропетровськ Тема. Л. Українка «Лісова пісня»
Леся Українка. «Лісова пісня». Проблема боротьби за вільне, красиве, духовно багате життя людини. Характеристика образів

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconУрок 1 тема: Лексичне значення слова
Зробіть висновок, чи всі слова української мови мають лексичне і граматичне значення

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconУрок у 10 класі Тема. Морфологічна будова слова. Творення слів
Мета: повторити й узагальнити знання учнів з будови слова й словотвору; розвивати навички словотвірного аналізу слів, креативне мислення...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема: Правило вживання апострофа після префіксів Мета
Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів. Формувати орфоепічні та орфографічні...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема 1: Біблія
Слово „Біблія” походить від грецького слова „біблос”, яким називали папірус (річкова рослина), тому що старовинні книги, свитки були...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема: Вживання багатозначних слів у прямому І переносному значеннях
Мета: навчитися точно визначати значення слова, доречно його вживати; виробляти навички доцільного вживання слів з переносним значенням;...

Тема «В. Сухомлинський. «Красиві слова і красиве діло». «Кінь утік» iconТема. Закріплення знань про слова, які вказують на предмети. Мета
Мета. Закріпити знання учнів про слова, які означають назву предмета. Вчити розпізнавати іменники в тексті, будувати з ними речення....

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lit.govuadocs.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи