Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі icon

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі

Реклама:



Скачати 76.32 Kb.
НазваСпиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі
Дата конвертації09.04.2013
Розмір76.32 Kb.
ТипДокументи
джерело

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі.

Мета: допомогти учням сформувати власні поняття про красу, осмислити роль високих моральних якостей у становленні власної особистості; розвивати навички ведення дискусії щодо проблемних понять; виховувати здатність до співпереживання.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації учнів до оповідання, ілюстрація І. Їжакевича до поезії Т. Шевченка «І золотої й дорогої».

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань учнів

 Створення відповідної емоційної атмосфери, яка сприятиме глибшому усвідомленню шестикласниками змісту художнього твору. Учитель демонструє ілюстрацію І. Їжакевича до поезії Т. Шевченка «І золотої й дорогої» й декламує:

І золотої й дорогої

Мені, щоб знали ви,

^ Не жаль моєї долі молодої.

А іноді така печаль

Оступить душу, аж заплачу

А ще до того, як побачу

Малого хлопчика в селі.

Мов одірвалось од гіллі,

Одно-однісіньке під тином

Сидить собі в старій ряднині.

Ви бачите маленького хлопчика серед розкішної української природи наодинці зі створеним власною уявою таємничим світом, у якому, як у добрій казці, немає місця злу та жорстокості. Дитина в полоні фантазії.

Заздалегідь підготовлена учениця (випереджувальне завдання) читає напам’ять уривок з оповідання «Маленький горбань» про мрії Павлика.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

  • Чи впізнали ви хлопчика?

Так, це Павлик, герой оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань». Героями багатьох творів письменника є діти, яких доля покарала сирітством і каліцтвом і водночас нагородила добрим, вразливим серцем.

Сьогодні я пропоную поговорити про вічні, непідвладні часу цінності – добро, милосердя, красу людської душі – і замислитися, чому в людських стосунках так багато зла.

Тему уроку учні записують в зошитах.

Цілі записані на картках у кожній групі.

  • А чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? (Доповнення, відповіді учнів).

2. Створення асоціативного куща

  • Як ви вважаєте, що означає слово «краса»?

  • Огляньтеся довкола: що красивого ви бачите біля себе? Чи красивий ранок, коли прокидаєтеся, посміхаєтеся сонцю, що заглядає у вікно? А селище? Чи подобається вам, коли йде тихий, лагідний сніг?





  • А що означає, коли про людину кажуть красива? Чи лише зовнішність при цьому оцінюють?

Яку людину можна назвати красивою? Чи варто на зло відповідати добром? Саме ці проблеми безпосередньо чи опосередковано порушує в оповіданні «Маленький горбань» автор.

Розв’язуючи їх, ви примірятимете до себе вчинки героїв і формулюватимете власні моральні принципи.

Уявіть себе героями твору й поговорімо відверто.

ІІІ. Формування й удосконалення вмінь та навичок

  1. Слово вчителя. Історія каліки Павлика, що її розказав С. Черкасенко, хвилює читачів.

  2. Евристична бесіда.

  • То яким же змалював письменник Павлика? Візуально уявити хлопчика нам неважко, бо автор кілька разів пише про його зовнішність. Прочитайте портрет Павлика.

  • На які деталі звертається особлива увага?

  • «Страшний химерний горб» і «глибокі, променисті, розумні та сині, як небо, очі»?

Кажуть, очі – дзеркало. Якщо так, то що ви скажете про його душу?

(Чудове серце. Поважна, повчальна мова. Лагідні думки. Серце чуле до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним).

Павликове каліцтво – це спокута гріхів батька-п’яниці. Та скривджений природою хлопчик виростав добрим і чуйним.

Щоб дати відповіді на поставлені на початку уроку запитання, маєте попрацювати, виконати певні завдання.

  1. Робота в групах.

1 група. «Актори». Готують виразне читання за особами запропонованих уривків.

2 група. «Критики». Завдання: виписати із запропонованого уривка звертання. Дати відповідь на запитання: «Чи можна за цими звертаннями визначити ставлення матері до своєї дитини?»

3 група. «Читачі». Підготувати розповідь, як дідусь хотів провчити Захарка. Підготувати відповіді на поставлені запитання, підтвердити текстом відповіді.

4 група. «Письменники». Написати «Лист Захаркові».

  1. Представлення роботи груп.

Слово вчителя. Оповідання починається сценою: дідусь та онук здалеку спостерігають за грою дітей і коментують її. Прислухаймося до їхньої роботи.

Інсценізація уривка (с. 79)

Дійові особи: автор, дідусь, Павлик.

Запитання до хлопчика, який грав дідуся:

  • Чому Вам стало ніяково, дідусю?

  • Як Ви ставилися до дружби внука з дівчатками?

Учитель. Мама хлопчика проводила з дитиною мало часу, тому що з ранку до вечора працювала.

Але довгими зимовими вечорами вона всю свою любов і увагу віддавала синові.

Розглянемо цей епізод.

Інсценізація розмови мами з Павликом про казки (с. 80)

Запитання до учениці, яка виконує роль матері:

  • Павлик не любив, коли Ви співали. Ви не знаєте, чому?

  • Як Ви гадаєте, слухав Павлик Ваші казки чи тільки вдавав, що слухає, а думав про своє?

Запитання до групи «Критики»

  • Які звертання ви записали?

  • Чи можна за цими звертаннями визначити ставлення матері до своєї дитини?

Учитель. Отже, Павлик виростав в атмосфері любові та ласки рідних. Але був усе-таки самотнім.

«Читачі». Підтвердіть мої слова текстом (с. 81) і подумайте:

  • Що ще, крім каліцтва, заважало Павликові вписуватися в хлопчаче товариство?

  • Хлопці, чому ви не брали Павлика гратися?

  • Дівчатка, ви ж охоче гралися з ним, ще й сперечалися, до чийого товариства пристане Павлик. Чому?

Учитель. Настав час поспілкуватися з Павликом. Та мені хотілося б, щоб його роль виконував не один хлопчик. Можливо, поставивши себе на місце героя, ви краще збагнете його вчинки та характер.

  • Хто вважає, що добре розуміє Павлика?

Запитання до учнів, що підняли руки.

  • Павлику, тобі часто сняться сни? Які вони?

  • Ти заступився за хлопчика, якого бив Захарко. Чому ти так вчинив?

Учитель. – Хто хоче побувати в ролі Захарка?

Запитання

  • Захарку, як ти звертався до хлопчика? Називав його на ім’я чи якось інакше?

Учитель. Дитина, яка вдома була синочком, серденьком, соколиком, на вулиці чула від хлопців-однолітків лише жорстоке «горбатий».

Відчуваючи свою неповноцінність, Павлик уникав гурту, усамітнювався й мріяв. Та того пам’ятного дня трапилася подія, яка все змінила. Захарко знайшов гніздо жайворонка й помітив його паличкою, щоб згодом зруйнувати. Поведінка Павлика змінюється.

  • Якою була перша реакція хлопчика? А потім?

  • Яке рішення приймає Павлик?

Інсценізація. (Автор, Павлик, Захарко, Пронька).

Учитель. Розправа Захарка була жорстокою. Не можна читати спокійно, як він люто б’є беззахисного й слабкого Павлика. Щось звіряче й садистське з’являється в хлопця.

Автор не шкодує читача, описуючи розлюченого Захарка.

  • Які слова змусили вас здригнутися?

Питання до учня, який виконував роль дідуся.

  • Автор каже, що думи Ваші були чорні. Які це чорні?

До учениці, яка виконувала роль матері.

  • Опишіть Ваш стан, коли дізналися про побиття Павлика.

Учитель. Дідусь вирішив діяти. Що ж він зробив? (Запитання до «читачів»)

«Читачі». Переказ епізоду, як дідусь хотів провчити Захарка.

  1. Міні-диспут «Чи потрібно пробачати зло?»

  • Ви вірите Захаркові? Чи зрозумів він свою провину?

  • Чи стануть хлопці друзями?

  • Павлик називає Захарка «не сердитим, а … гарним». Який зміст він вкладає в це слово?

  • Яким бачиться вам Павлик?

Учитель. Наші «письменники» уважно нас слухали й написали «Лист до Захарка». Прослухайте його. («Письменники» читають листи).

Учитель. Із гидкого каченяти з казки Андерсена виріс прекрасний лебідь. У житті, на жаль, так не буває. Павлик залишиться калікою.

  • Як, по-вашому, складеться його доля?

  • Кажуть, що краса врятує світ. Що ще, по-вашому, може врятувати світ від жорстокості.

V. Закріплення знань, умінь та навичок.

1. Гра «Розгадай прислів’я»

У мудрій книзі зашифровано прислів’я.

Розгадайте його.




2. Підсумок уроку

- Хто з учнів, на вашу думку, найкраще зрозумів авторський задум оповідання й заслуговує найвищого балу?

«Мікрофон». - За що б ви подякували авторові оповідання С. Черкасенку?

^ Учитель декламує вірш М. Луківа.

Не забудь ні старця, ні дитину.

Поділись останнім сухарем.

Тільки раз ми на землі живем,

У могилу не бери провину.

Зло нічого не дає, крім зла,

Вмій прощати, як прощає мати,

За добро добром спіши воздати,

Мудрість завше доброю була.

Навчайтеся, діти, великому вмінню – дару співпереживання, подайте тим, хто потребує підтримки, не будьте байдужими, бо через мовчазну згоду байдужих чиняться всі злочини на землі.

Пильніше придивляйтеся до однолітків, адже серед них є й несправедливо зневажені, і кривдники. Робіть добро на землі!

V. Домашнє завдання.

Дати розгорнуту відповідь на запитання: «Яких висновків дійшов я, прочитавши оповідання» або підібрати матеріали про видатних людей з обмеженими можливостями, які подолали свою долю злу. * Написати продовження, як, по-вашому, складеться доля Павлика.

Додати документ в свій блог або на сайт


Реклама:

Схожі:

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі
Тема. С. Черкасенко «Маленький горбань». Твір про красу й незахищеність людської душі

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconТема. Чи важко бути людиною. Як потрібно жити, щоб наші душі визначали як прекрасні. Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань»
Вати вміння оцінювати ситуації та вчинки людей з позиції проявів духовної краси на прикладі героїв твору «Маленький горбань», навички...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconУрок 1 Тема: Франческо Петрарка видатний італійський поет гуманіст. Багатство людської душі, краса і щирість почуттів, оспівування кохання у «Книзі пісень»
Тема: Франческо Петрарка – видатний італійський поет гуманіст. Багатство людської душі, краса і щирість почуттів, оспівування кохання...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconБбк 78. 34 (Укр) б-48 Укладач: Л. Настояща Відповідальна за випуск: В. Зеленіна Берегиня людської душі, скарбниця знань: інформаційне видання/ Кіровоград.
Берегиня людської душі, скарбниця знань: інформаційне видання/ Кіровоград. Оюб ім. О. М. Бойченка; уклад. Л. Настояща. – Кіровоград,...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconВічне вогнище краси
Школа – вічне вогнище краси. У спогадах кожного вона зберігається як краса дитинства, краса світу, краса думки, краса мудрості, краса...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconУчительство — це мистецтво, праця не менш творча, ніж праця письменника чи композитора, а більш важка і відповідальна. Учитель звертається до людської душі не через музику, як композитор, не за допомогою кольорів, як художник, а безпосередньо.
Учитель звертається до людської душі не через музику, як композитор, не за допомогою кольорів, як художник, а безпосередньо. Виховує...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconТема уроку: Св i т живопису
...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconII. Робота з юнацтвом в бібліотеках області
Бібліотека – це джерело одержання знань, інформації, місце відпочинку, творчого розвитку і спілкування. За своєю суттю вона є берегинею...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconМарущак Іванна Валеріївна, Громатюк Василь Васильович. Ведучий. Дівоча краса це весна Дівоча краса це ніжність Дівоча краса це натхнення. Ведуча. І так перший конкурс
Ведуча. Пройшов рівно рік, як ми з вами в цьому залі вибирали міс осінь. І знову довгождана зустріч. Зустріч із прекрасним, тобто...

Спиридон Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі iconНаталія бідненко сумувало лiто
Поезія як неповторність, як «безсмертний дотик до душі» – такими категоріями вимірюється істинність лірики, глибина смислу і краса...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lit.govuadocs.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи