«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» icon

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!»
Скачати 216.7 Kb.
Назва«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!»
Дата конвертації19.09.2013
Розмір216.7 Kb.
ТипАнкета
джерело

Підліснівська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів

Сумської районної ради Сумської області


АкціяПідготували члени гуртка

«Знай! Люби! Бережи!»


2010 р.


Анкета


Члени гуртка « Знай! Люби! Бережи!» 1. Ніколенко Тетяна -6 кл;

 2. Мороз Валерія – 6 кл; Адреса:

 3. Буцик Наталія – 6 кл; Сумська обл., Сумський р – н;

 4. Фесенко Маргарита – 6 кл; с. Підліснівка

 5. Кознієнко Вікторія – 6 кл; вул.. Колгоспна, 4 а

 6. Орленко Євген – 6 кл; індекс 42340

 7. Шемошенко Ольга – 7 кл; Підліснівська ЗОШ І – ІІІ

 8. Воробєй Микола – 7 кл.; ступенів

 9. Лисинець Тетяна – 7 кл; тел. школи: 69-96-42

 10. Шабло Євген – 7 кл.


Керівник гуртка : Лазебна Людмила Леонідівна,

вчитель географії та біології.

1


План 1. Вступ, с. 3-4.

 2. Загальна характеристика первоцвітів. Легенди, с.5-14.

 3. Знання людей про первоцвіти. Опитування населення,с.15-17.

 4. Первоцвіти своєї місцевості. Екскурсії в природу, 17-19.

 5. Висновки, с.20.

 6. Список використаних джерел,с.21.

 7. Додатки, с.22.

2

Вступ

Колись кожний школяр добре знав вислів: « Ми не можемо чекати милостей від природи, взяти їх – наше завдання». Минула лише третина століття і сьогодні ці слова слід переінакшити: вже природа вимагає наших « милостей»…

З кожним роком ми все ясніше розуміємо, що люди і природа взаємозалежні. Бо природа – не лише великий щедрий дім, який годує і гріє. Вона і основа естетичного, духовного розвитку

кожної людини.

Для кожного з нас краса природи пов`язана перш за все з пейзажами рідного краю, того куточка землі, де минули дитячі роки, де мамина колискова пісня зливалася з шумом дерев за вікном. На весь вік ті краєвиди закарбовуються в серці, душі незабутніми спогадами. Неодмінною часткою дорогих серцю пейзажів рідного краю стає рослинний світ. Для одних це білокорі берізки чи трепетні тополі, для інших – барвисто уквітчані килими луків. Леся Українка завжди замріяно і задушевно писала про багатогранну красу рідної землі:

^ Передо мною килими чудові

Натура стеле – темнії луги,

Славути красної бори соснові

І Случі рідної веселі береги.

Снується краєвидів плетениця,

Розтопленим сріблом блищать річки,

То ж матінка – натура чарівниця

Розмотує свої стобарвнії нитки.


3

Та справжнє свято на душі викликають перші квіти, що прокидаються рано навесні разом з природою. Тому ми, члени гуртка « Знай! Люби! Бережи!», залюбки приймаємо участь в акції «Первоцвіти» з метою ознайомлення з видовим складом ранньоквітучих рослин своєї місцевості.

Приймаючи участь в акції, нами було опрацьовано безліч спеціальної літератури, опитано місцевих жителів, які поділилися з нами своїм життєвим досвідом. Також ми здійснили екскурсії в природу, спостерігали, досліджували рослинний світ околиці села Підліснівка та інших сіл, що відносяться до Підліснівської сільської ради. Особливу увагу заслуговує природоохоронна територія – Підліснівський ботанічний заказник місцевого значення. В результаті опрацювання зібраного матеріалу

було складено даний звіт.

Вивчення та збереження первоцвітів є одним з головних завдань нашого покоління. Бо:

^ Земля – не рабиня наша, а мати,

Сонце – не вітчим, а батько,

Ліси – наші брати, річки – сестри.

Дощі, вітри, сніги – добрі гості.

А ми на своїй планеті

Повинні бути мудрими господарями.


Перш ніж говорити про первоцвіти свого населеного пункту,

дізнаємося про те , що це за рослини взагалі та поринемо у

світ легенд про них. Тому що легенди – це народна мудрість, а кожна народна мудрість має свою долю правди.


4

Загальна характеристика первоцвітів. Легенди.

Первоцвіти – це багаторічні, рідше однорічні трав`янисті рослини. Квітують рано навесні. Зустрічаються в ярах, балках, луках, лісових галявинах. Також їх можуть вирощувати на клумбах, як декоративні рослини і як кімнатні рослини. Майже всі первоцвіти мають лікарське значення, використовують в народній медицині, також деякі з них занесені до Червоної книги, тому що винищені внаслідок зривання на букети та через надмірне випасання великої рогатої худоби.

Наприклад, первоцвіт ( примула). Ця рослина в пошані в багатьох народів. І у кожного є своя легенда. Давні греки вважали, що первоцвіт здатний зціляти від усіх хвороб і називали його «квіткою дванадцяти богів».На Русі первоцвіт любовно називали баранчиками. Був навіть такий звичай: кидати зірвані баранчики під ноги і топтати –на довголіття.

У англійців це улюблена квітка. ЇЇ вирощують у садах, городах, дарують коханим. Не змінилося ставлення до первоцвіту і в наші дні. Це лікарська і вітаміноносна рослина. При виснаженні , хворобах крові, дуже корисний салат з молодих листків. В Голландії і Англії первоцвіт розводять як салатну зелень.

Не менш цікавою рослиною є ряст. Його массове цвітіння – картина неймовірної краси. Над морем зелено- сизуватих листків здіймається справжня повінь суцвіть – китиць з білими, рожевими, бузковими квітами, які мають приємний запах меду з ваніллю. Китиці квітів пишні та рясні, мабуть тому і назвали рослину рястом. У лісах України росте 6 видів рястів, деякі з них використовують з лікувальною метою. Рясти можна вирощувати як прекрасні ранньовесняні декоративні рослини в садах, парках, газонах. За однією з легенд в одному лісі жила

5

відьма. Цілими ночами вона літала на мітлі, а вдосвіта верталася до своєї хатини, щоб відпочити. Ляже і тільки задрімає, як тут півень закукурікає. Розсердилася відьма на півня, що спати не дає, й перетворила його в квітку. Квітка рясту й справді дещо скидається на голову півня.

^ Земля рястом вкрилася розкішним,

Ліс враз став яскравим, пишним.

Цвіте ряст у квітні – травні.

З квітів китиці він має гарні.

Ці квіти люди люблять за красу.

Хай же завжди п`ють вони росу.

Коли земля уже застелиться віночками ранньовесняних ефемероїдів, а дерева ще голі, у наших лісах можна зустріти кущ з безлистими гілками, обліпленими рожевими квіточками. Ця чудова, цікава весняна рослина зветься вовчі ягоди звичайні

або вовче лико. Назва вовчі ягоди пов`язана з великою отруйністю всіх частин рослини, а назва вовче лико виникла, очевидно, тому , що її кора дуже легко відділяється від деревини і здирається довгими пасмами. Це лико теж отруйне. Одна з легенд розповідає, що якось у лісі скликали велику раду звірів, щоб дати назви всім лісовим рослинам. Вовк запізнився на цю раду. Коли захеканий прибіг і побачив, що почали без нього, то в люті став здирати кігтями кору найближчого куща. З того часу і називали цю рослину – вовче лико.

Вовчі ягоди – хороша медоносна рослина. Хоча плоди отруйні, їх охоче поїдають птахи і цим сприяють розсіванню рослини. Здавалось би, яка користь може бути з такої отруйної рослини?

Та людина навчилася використовувати цю властивість. Наприклад , кору використовують як сильнодіючі ліки. Настій з ягід, як інсектицид. Як високо декоративний чагарник вовче лико рекомендується розводити в парках, садах, скверах.

^ 6

Найкраще розвивається на напівзатінених ділянках під пологом дерев, кущів, на добре угноєних вогкуватих грунтах.

Ще можливі віхоли, нічні заморозки, холоднеча, а квітка

сон – трави цього не боїться, вона завбачливо утеплилась щільним шаром срібних волосків, наче закуталась у хутряну шубу.

У весняному квітів хороводі

^ Королева гордо виступає.

Сон – травою звуть її в народі,

Гордою чарівністю нас вона вражає.

На ніч і в негоду квіти засипають,

Пелюстки пухнасті тихо закривають.

Ці прекрасні квіти, фантастичні квіти

Здатні всіх теплом своїм зігріти.

Назву свою ця рослина дістала через те, що її квітки в негоду і холод закриті, наче сплять, або через те, що використовували це зілля в народній медицині як снотворний засіб. Існує повір`я, нібито покладена на ніч під голову ця рослина викликала пророцькі сни. Поява перших квіток сону збігається з настанням сокоруху в берези і якраз припадає на початок весни. Після цвітіння з`являються листочки. Доживає рослина до глибокої осені, запасаючи поживу в кореневищі. Рослина дуже декоративна, і шкода , що її нищать оберемками, тому все рідше трапляється ця красуня у наших лісах.

^ У народній медицині настій цієї рослини ще застосовують як

засіб при ревматичних болях, для лікування печінкових та ниркових захворювань. Сік із коренів сон – трави використовують для виведення бородавок та лікування екземи.


7


Не менш цікавою є конвалія. Багато народів шанують цю рослину як символ весни. А в Англії із покоління в покоління передавалась легенда про те, що конвалія росте в лісі в тому місці, де казковий Леонард переміг дракона. Їх чисті дзвіночки видзвонюють переможний гімн.

^ Білі запашні дзвіночки

Всіх чарують навесні.

І на небі ясні зірочки.

Мабуть, заздрять їх красі.

Це конвалії духмяні

В травні почали цвісти.

Ой, які ж вони всі гарні,

Їх потрібно берегти!


Влітку у конвалії з`являються гіркі на смак, яскраво – червоні плоди. Та, певне. в найбільшій повазі конвалія у Франції. Перша неділя травня щорічно відзначається французами як свято конвалії. Конваліями прикрашають житло і одяг. Якщо під час танцю молоді люди обмінюються букетами конвалії, вважалося – з цього моменту вони заручені. Відмовитися від букету означало відмовитися від дружби, кинути конвалію під ноги означало виразити зневагу. Конвалія була улюбленою квіткою багатьох визначних людей: Софії Ковалевської і Купріна, Лесі Українки, Менделєєва і Чайковського. Соком конвалії дівчата натирають собі щоки, щоб були рум`яні. З допомогою кореневища конвалії, відомого під назвою « Соломонова печатка» в середні віки намагалися знайти зариті скарби.


8

Ще одними з перших відкривають весняний карнавал цвітіння два брати –підсніжник і пролісок. Чому брати? Та тому, що відрізняються вони лише кольором: підсніжник – білий, а пролісок - блакитний.

Неохоче зима відступає,

Ясне сонечко вдень пригріває,

Хоче зимоньку швидше прогнать.

Ось, нарешті, старенька тікає,

Сніжні дзвоники скрізь розсипає.

Це підсніжники – символ надії,

Квіти радості, щастя і мрії.

Дивуєшся, як такі ніжні, маленькі квіти не бояться холоду. За однією з легенд, богиня Флора роздавала квітам костюми для карнавалу. Підсніжнику вона подарувала біле плаття. Сніг теж захотів узяти участь у святі, однак для нього одягу не вистачило. Тоді він почав просити, щоб квіти поділилися з ним вбранням. Але вони боялися холоду й відмовляли снігові. Лише підсніжник вкрив його своїм хітоном. Разом кружляли вони у хороводі квітів і так сподобалися одне одному, що й досі нерозлучні. Наукова назва підсніжника з латинської означає « молочна квітка». Дуже влучні назви дають цим квітам люди: снігурка, скорозріст, сніжноцвіт, ярник. Ця рослина з тонким приємним ароматом милує око лише з березня по червень, а потім ховається під землю аж до наступної весни. Більшу частину року підсніжники дрімають цибулинами під землею. А восени цибулини прокидаються і починають дорощувати коріння. Увага : цибулини отруйні і викликають блювання. Розмножується підсніжник насінням та вегетативно. У цибулинах квітки містяться алкалоїди , та вітаміни групи В, С, гіркі, дубільні речовини, мінеральні сполуки, тому підсніжник використовують як лікарську рослину. 9

З кожним роком кількість підсніжників у лісах катастрофічно зменшується, бо їх тисячами зривають, а той по – варварські виривають разом з цибулинами для продажу. Чи не знищимо ми ці неповторні квіти? Пам`ятаймо: необхідно чекати аж 15 років, щоб у природних умовах зацвіли підсніжники, які виросли з насіння. Закрита квітка підсніжника нагадує краплю. Краплю дощу чи сльозину – залежить від кожного з нас. Якби ж підсніжники могли говорити, ми почули б про те,

- як вони задихаються від тисняви у сумках та ящиках,

- як калічаться їхні квітконоси через обмотування нитками в букетах,

- як потерпають від спраги, чекаючи, поки змилостивиться якийсь перехожий, купить і покладе їх у воду,

- як востаннє бачать сонце, помираючи на смітнику…

^ Хіба такої долі заслуговують ці дивовижні квіти – перші вісники весни? А які гарні рядки складено про пролісок:

Ще земля в зимових шатах білих,

^ Та з – під снігу, майже непомітний,

Виглянув зненацька, серцю милий,

Соромливий пролісок блакитний.

Пролісок – декоративна, красива квітка, тіньовитривала, гарний медонос. По – старогрецькі пролісок – « сцілла», що перекладається як « морська цибуля».У народі цю квітку іменують блакитним підсніжником, синоткою, синім рястом, скороліскою, небесником. Милозвучна німецька назва рослини – « блаустер», тобто « блакитна зірка».

Довірливо схиливши голівки, посміхаються до нас у весняному лісі білосніжні підсніжники та блакитні проліски. І якщо не спокушатися на красу первоцвітів, зриваючи їх, то ще довго тендітні мешканці лісу даруватимуть нам естетичну насолоду.

10

Чи були ви у горах, коли туди приходить весна і прозоре повітря аж бринить під сонячним промінням? На перших проталинах ліниво гріється на сонці пожовкла минулорічна трава. Якщо підійти ближче, ваш погляд раптово зупиняється і вже не може відірватися. Ви побачили їх! Сотні квіток ,які тягнуться з землі до неба. Якщо прислухатися, то можна почути, як квіти співають гімн весни. Вони – прекрасні, ніжні, тендітні та водночас мужні. У них стільки сили та жаги до життя, що, проростаючи крізь товщу снігу, вони не бояться ані морозу, ані того, що світ зустріне їх не завжди приязно. Це – квіти крокусу ( шафрану) Гейфеля. Шкода, що з кожним роком цих рослин стає все менше і в їхньому співі все частіше відчутні ноти тривоги.

На Україні поширено 8 видів шафрану , з яких банатський, гарний і Паласів цвітуть восени. Всі види шафранів зникають, і причиною цього є господарська діяльність людини, а за останні роки їх масово знищують задля сумнівного прибутку. Такі шафрани, як крокус Гейфеля , банатський, гарний та сітчастий занесені до Червоної книги України. Наукова назва роду походить від давньогрецького міфу. Одного разу бог торгівлі та ремесел Гермес вправлявся у киданні диска. Випадково диск влучив у його друга Крокоса і наніс смертельну рану. Гермес був у відчаї, тому попросив богів зберегти пам`ять про свого друга. З краплини крові Крокоса виросли ніжні квіти, які й по сьогодні милують людське око. Назва квітки – « шафран» - походить від арабського « sepheran» - жовтий, за забарвленням стовпчиків маточок. Крокус Гейфеля – багаторічна бульбоцибулинна рослина. Листя її вузьке, з білою смужкою, 7 – 10 см завдовжки. Стебло дуже вкорочене, тому здається, ніби листки і квіти ростуть просто із землі. Квітка одна, велика, з довгою трубкою і шестипелюстковим відгином. Оцвітина фіолетова, рідше біла. Цвіте крокус у березні – квітні. 11

Ця рослина – комахозапильна, хоча під кінець цвітіння у неї може відбуватися самозапилення, що дуже важливо, адже ранньою весною не завжди є сприятливі погодні умови для комах. Плід – коробочка, яка протягом липня достигає над землею. Розмножується шафран бульбоцибулинами – дітками та насінням. Перше цвітіння спостерігається на четвертому – п`ятому році життя. Батьківщиною шафранів вважають Індію, звідки вони були поширені на інші арабські країни, а згодом – і в країни Європи. Правителі багатьох країн носили пофарбований шафраном у жовтий колір одяг, а в стародавньому Китаї ніхто, крім імператора, не мав права користуватися такою фарбою. Англійський король Генріх високо цінував шафран як приправу, тому заборонив придворним дамам використовувати його для підфарбовування волосся. Висушені маточки містять ефірну олію, глікозид пікроцин та барвники. Їх використовують для підфарбовування харчових продуктів: 1 грам шафрану забарвлює у жовтий колір 100 літрів води. Найбільшим попитом шафран користується в арабських країнах, адже ефірна олія покращує зберігання їжі, що особливо важливо у спекотному кліматі. Шафран – дорога пряність: для одержання 1 кг сухих спецій потрібно переробити 150 – 200 тисяч квіток. Витрати шафрану на кухні мізерні: двох маточок досить, щоб зафарбувати 3 літра води.

Як декоративну рослину крокуси почали вирощувати пізніше. У 16 ст. в ботанічних садах Європи з`явилися перші декоративні види: вузьколистий, жовтий та весняний. Саме вони дали початок такому розмаїттю декоративних сортів, яке маємо сьогодні.

У багатьох народів донині існує повір`я, що той, хто посадить у себе в саду або на підвіконні крокус, буде щасливим. Тож давайте станемо щасливими і посадимо крокуси у себе вдома.

12

Пробудження природи також знаменує поява жовтих квіток адонісу. Горицвіт звичайний, заячий мак, купавник, стародубка, сосонка, тирлич, чорногорка - це також назви адонісу.

^ Коли весною цвіте горицвіт,

Всі пагорби спалахують сяйвом золотим.

Горить проти сонця Адоніса цвіт

Яскравим вогнем променистим.

Багато легенд про цю квітку існує,

Чар – зілля віками людину лікує.

Назва рослини адоніс походить від імені міфічного юнака Адоніса, який був надзвичайно красивий. Грецька легенда розповідає : у затінку крислатого дуба відпочивав юнак. Поруч – довгий спис, лук і сагайдак із стрілами. Неподалік – вірні мисливські пси. В той момент проходила поряд золотокоса Афродіта, богиня кохання. Поглянула вона на юнака і застигла вражена: такої краси вона не бачила досі навіть серед богів – олімпійців. І світлочола богиня, яка звикла дарувати іншим трепетну квітку кохання, цього разу закохалася сама. Обранця її звали Адонісом, він був сином кіпрського царя. З тих пір Афродіта ніколи не розлучалася з Адонісом. Цілими днями вони бродили квітучими долинами й горами, полювали також разом. Та одного разу, коли Афродіти не було поруч, Адонісові собаки сполохнули величезного вепра. І тут сталося невиправне: розлючений вепр накинувся на мисливця і великими іклами смертельно поранив його. Довідавшись про біду, що скоїлась з її коханим, довго і невтішно ридала Афродіта. І печаль її була такою великою, що перетворила Адонісову кров на квіти. Так збереглася пам`ять про прекрасного юнака. Повелитель богів, всемогутній Зевс, пожалував Афродіту. Він наказав Аїдові – цареві підземного царства мертвих – щороку відпускати Адоніса на землю. І відтак півроку живе на землі Адоніс з Афродітою.


13

І кожного разу, коли він повертається на землю, ласкаво гріє сонце, розквітає природа. І яскравіше за всіх пломеніє на цьому весняному святі природи квітка Адоніса – сонцесяйний

горицвіт. В Європі здавна цінили високі декоративні властивості горицвіту. Він уведений у культуру ще в 16 столітті. Розмножують його частинами кореневища і свіже збираним насінням. Проте схожість насіння невисока. Росте на нерозораних степових ділянках, у світлих розріджених лісах, на схилах балок. Горицвіт весняний ще й чудова лікарська рослина . Він є одним із найефективніших засобів, який регулює і стимулює серцеву діяльність, заспокоює нервову систему. Крім того, його застосовують при епілепсії та астмі. Варто знати, що рослина токсична, тому передозування може спричинити отруєння організму.

Як тільки з глинястих пагорбів та схилів ярів зійде сніг, як на них золотистим блиском заясніють маленькі сонячно – жовті суцвіття, які гарно пахнуть медом. Це починає свій танок чарівна сонячна квітка – мати – й –мачуха. Її друга назва – підбіл звичайний.


^ Рано підбіл зацвітає,

Іншу дивну назву має.

Мати – й – мачуха звуть ще ті квіти,

Знизу листочки в них здатні зігріти.

Зверху холодні, гладенькі вони,

Горять золотисті вогні навесні.

Ці рослини людей від кашлю лікують,

Маленькі сонечка всіх красою чарують.

Тому кажуть у народі, що від листків цієї рослини з одного боку віє холодом, як від мачухи, а з другого – теплом, як від матері.


^ 14

Знання людей про первоцвіти. Опитування місцевого населення.

З метою збору відомостей про первоцвіти околиць села Підліснівка ми звернулися до своїх односельців, які захоплюються квітами . Для цього було складено спеціальну анкету із запитаннями ( анкета додається окремо). Місцеві жителі із задоволенням відповіли на наші запитання, це допомогло нам більше дізнатися про первоцвіти, зокрема в своїй місцевості, про те , як їх шанували в давні часи та інше. Нами були опитані:

 • Ладогубець Тетяна Миколаївна, вчитель Підліснівської ЗОШ І – ІІІ ступенів, 25 років;

 • Буряченко Евеліна Василівна, вчитель Підліснівської ЗОШ І – ІІІ ступенів, 60 років;

 • Шишман Раїса Миколаївна, пенсіонерка, 75 років;

 • Олійник Валентина Павлівна, пенсіонерка, 70 років;

 • Воробєй Світлана Павлівна, домогосподарка, 40 років;

 • Діденко Олена Василівна, вчитель Підліснівської ЗОШ І – ІІІ ступенів,50 років.

Аналізуючи відповіді наших односельців, можна зробити висновок, що всі опитані:

 • знають, що таке первоцвіти;

 • називають місця зростання цих квітів;

 • майже всі пам`ятають первоцвіти, що росли давно, а зараз зникли;

 • дехто розповів цікаві народні обряди, пов`язані з первоцвітами;

 • знають, що первоцвіти використовують у лікарських цілях, які саме та від яких хвороб;

 • мають уявлення про причини зникнення квітів;

 • вирощують в себе дома деякі первоцвіти для окраси подвір`я;

15

 • переконані, що первоцвіти треба охороняти і зберігати для майбутніх поколінь.

Та найбільш цікаво і змістовно про первоцвіти нашої місцевості розповіла нам Олійник Валентина Павлівна, колишній голова селищної ради, зараз пенсіонерка і просто гарна жінка, яка завжди залюбки допомагає школі з багатьох питань. Ось що повідала нам Валентина Павлівна.

Тільки сходить сніг з землі, в лісі, на галявинах появляються скромні квіти – проліски. Зараз на території нашої місцевості в природі проліски – рідкісне явище. Слідом за пролісками зацвітає ряст. Раніше його було багато в шкільному саду ( старої школи).

Коли збудували нову школу, територія почала засмічуватися, заросла кленом і ряст зник. Зараз його можна знайти на сільському кладовищі. Важко уявити українське село без барвінку. З вічнозеленого листя, як оченята, дивляться блакитні квіти.

^ Взимку листя його не замерзає,

Весною синіми квітами рясно землю вкриває.

Це улюбленець нашого народу.

Він – « переможець», бо зеленіє в негоду.

« Переможець», бо взимку залишається зеленим, перемагає зиму. Ця вічнозелена рослина є однією з улюблених нашого народу. Барвінок завжди шанували. Він є символом постійності, вірності та вічної пам`яті.

Колись біля ставка були великі зарості мати – й – мачухи. Та нещодавно вони повністю зникли. Причина - зниження рівня води в ставку. На території нашої сільради є заповідна територія, яка охороняється товариством охорони природи. Там зустрічається горицвіт, який занесений до Червоної книги України.

16

Майже всі первоцвіти використовують при різних хворобах. Наприклад: ряст - від нервових хвороб, конвалія – серцевий засіб, мати – й- мачуха – від простуди, горицвіт – при серцево – судинних захворюваннях.

^ Первоцвіти, як і інші квіти, треба берегти. Вони є окрасою нашого життя і ми повинні зберегти їх для майбутніх поколінь.

А Евеліна Василівна розповіла цікаве про ряст. В давнину говорили, якщо побачиш перший раз навесні ряст, треба зірвати, кинути під ноги і сказати: « Топчу, топчу ряст, дай Боже діждати, щоб на той рік топтати».

^ Таким чином, після спілкування з досвідченими людьми, ми збагатилися цікавими та корисними знаннями про весняні квіти своєї місцевості.

Первоцвіти своєї місцевості. Екскурсії в природу.

Вивчення природи та спілкування з нею не можливе без екскурсій, коли все можна спостерігати своїми очима. На території Підліснівської сільської ради, на крутому схилі глибокої балки на відстані близько 2 км від с. Олександрівка розташований ботанічний заказник місцевого значення « Підліснівський». Загальна площа 20 га. Тільки тут ще можна зустріти в природі рідкісні червонокнижні рослини, а також деякі первоцвіти. Заказник входить до складу природно – заповідного фонду України, охороняється як національне надбання і є складовою частиною світової системи природних територій та об`єктів.

^ На схилі балки між селами Новомихайлівка та Олександрівка

( біля ставу) нами був виявлений європейський помірно – субтропічний зникаючий вид,

^ 17

категорія І - брандушка різнокольорова ( Bulbocodium versicolor). На площі 0, 30 га відмічено понад 100 екземплярів.

Місцеве населення це місце називає « Незаймана гора», а брандушку – крокусами. Брандушка – ранньовесняна рослина. Її бульбоцибулина знаходиться в грунті, де перебуває в стані спокою, починаючи з травня і до кінця березня наступного року. Як тільки зійде сніг, уже в березні виходять із землі її ланцетно – лінійні листки і бузково - рожеві квіти. Масове цвітіння рослини у наших краях припадає на квітень. В угрупованнях трав`янистих рослин це перший вісник весни. Кожна окрема квітка дуже гарна і загадкова, яскраво виділяється на фоні бурої відмерлої восени трави, а її суцільні масиви у період цвітіння створюють чарівні краєвиди.

У складі лучно степових ценозів на змитих чорноземних грунтах с. Олександрівка знайдена невелика популяція ендемічної північно – причорноморської рослини - півники борові ( Iris pineticola Klok) . Це багаторічна трав`яниста рослина заввишки 7 – 20 см. Від її кореневища виростають плідні та неплідні наземні пагони з мечовидними листками. Квітки жовті, 3,5 – 5, 5 см завдовжки. Цвіте у квітні – травні. Кількість рослин різко зменшилась через порушення екології та випасання худоби. На території 0, 1 га зростає близько 50 екземплярів виду. За народною легендою, ці квіти спочатку не мали назви. Та одного разу принцеса, яка любила спостерігати за цією рослиною,

прокинулася від співу півня на світанку. Дівчина виглянула у віконце і побачила між кущами розквітлих рослин красеня – півня з червоним гребінцем на голові.


18

Вона помітила схожість між високою квіткою й гордовитим півником і радісно сказала: - Я назву ці квіти Півниками, адже між ними так багато подібного!

На південно – східній околиці с. Новомихайлівка у балці, на північній околиці с. Степове на схилах степової балки та на південній околиці с. Олександрівка на степових схилах виявлено весняний ефемероїд степів і схилів – гіацинтик блідий ( Hyacintella leucophaea). Цвіте у травні. Знайдено близько 50 екземплярів.

^ У лучно степовій популяції с. Олександрівка на площі 1,0 га чисельністю близько 100 рослин виявлено горицвіт весняний або адоніс ( Adonis vernalis).

Цвіте у квітні – травні. Надзвичайно декоративна та лікарська рослина.

Потреба цієї рослини як сировини величезна, а природні запаси, внаслідок надмірної заготівлі , значно зменшилися, тому горицвіт потребує охорони та суворої регламентації заготівель.

На південній околиці с. Степне на схилі балки з рідколіссям листяних дерев на площі 0,20 га зростає близько 100 екземплярів рослин - проліска дволиста ( Scilla bifolia) . Це рідкісний у регіоні вид, біотопічно приурочений до листяних лісів, галявин, трав`янистих схилів. Цвіте у березні – квітні.

^ Синьоокі вісники весни

Заквітчали землю ніжною блакиттю.

Немов неба клаптики ясні,

Тягнуться до сонця, розквітають миттю.

Ці блакитні зірочки рясні –

Пролісків тендітні сніжні квіти.

Розцвітають в лісі навесні,

Бережіть красу їх ніжну, діти!


19


Висновки.

Таким чином , знайдені нами первоцвіти в більшості поширені в невеликій кількості. Найбільш численні види первоцвітів, що нами виявлені, це : брандушка, горицвіт і проліска. Найменше поширеними видами є: півники борові, гіацинтик блідий. Маршрут екскурсії: Підліснівка – Білоусівка – Новомихайлівка – Олександрівка – Степне – Підліснівка. Кілометраж – 18 км. Не виявлено первоцвіти на околицях с. Підліснівка та с. Білоусівка. Раніше від інших в нашій місцевості навесні зацвітає брандушка різнокольорова та проліски.

Як жаль, що таких куточків у нас залишилося дуже мало, і тільки можна уявити і позаздрити нашим далеким предкам, у яких райських місцях вони жили колись. Треба бути дуже черствими людьми, щоб не цінити по – справжньому цю самобутню красу, щоб піднялася рука зривати ці творіння природи, розкопати чи розорати ділянки землі, допустити пере- випас худоби або влаштувати для неї тут літній табір. Треба бути милосердними до природи. Збережемо її красу і багатство і для себе, і для майбутніх поколінь!

^ Затопила ліси

Повінь ніжних суцвіть.

І цієї краси,

Ми благаємо, - не рвіть!

Хай квітує земля.

Хай вирує життя.

Хай барвінком цвіте

України краса!


20

Список використаних джерел

 1. Заповідні скарби Сумщини.- Суми: Джерело, 2001.

 2. Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/ Ред.. А. М. Гродзінський. – К : 1992.

 3. // Колосок, №2, 2009.

 4. // Колосок, № 2, 2008.

 5. // Розкажіть онуку, № 5-6, 2009.

 6. Природа і ми: Збірник/ Упоряди. А. І. Філатова, - К. : 1990.

 7. Стан природного середовища та проблеми його охорони на Сумщині: Рослини, тварини, гриби Сумської області. Книга 5. – Суми: Джерело, 2001.

 8. Стан природного середовища та проблеми його охорони на Сумщині. Книга 2.- Суми: Джерело, 1997.

 9. Стан природного середовища та проблеми його охорони на

Сумщині: Природно – заповідний фонд області. Книга 3.- Суми: Джерело ,- 1999.


21


Підсніжники


Крокус ( шафран)22

Півники борові23
Мати – й -мачуха2
Горицвіт
4Первоцвіт

Конвалія


Сон - трава

25


26

Пролісок


БарвінокЕкскурсії в природу
27

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconЗнай і люби свій край” Місце та час проведення
Всеукраїнської виставки-конкурсу декоративно – ужиткового та образотворчого мистецтва

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconТа образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край» у 2013 році
...

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconПереможці олімпіад, конкурсів-2010
А класу, 3 місце в районній олімпіаді з української мови, вчитель Полюк Валентина Іванівна, а також Ліза отримала грамоту за творчі...

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» icon«Квітка Добра» Знай, люби, оберігай свій рідний край Родинне свято 2 клас Мета
Підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати...

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconУрока : «люби и знай свой край». Возникновение станицы луганской в 1688 г
Цель урока: дать учащимся общее представление о возникновении Станицы, Более подробно познакомить с историей возникновения Станицы...

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» icon«Бережи здоров'я змолоду!» 20. 01 – 24. 01. 2014 р

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconТема уроку: Бережи здоров’я

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» icon«Бережи свій зір!»
Дошкільний навчальний заклад (ясла садок) комбінованого типу №34 «Чебурашка» Білоцерківської міської ради

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconЗнай свої права дитина

«Знай! Люби! Бережи!» 2010 р. Анкета Члени гуртка «Знай! Люби! Бережи!» iconПам'ятка читачеві
Люба дитино! До тебе це слово! Перед тобою — скарбниця чудова, Мудрих порад невичерпне джерельце, Книгу люби і душею і серцем

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lit.govuadocs.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи