Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини icon

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини
НазваКримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини
Дата конвертації16.12.2012
Розмір51.9 Kb.
ТипДокументи
джерело

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини

Сокол Т.


Розвиток будь-якого явища, формації випливає із постійного протиборства протилежних сил. Домінування однієї з них веде до стагнації чи до руйнування. Прикладом таких вічних сил є життя і смерть.

Якщо ж хід боротьби змінюється на користь смерті за рахунок насильницького впливу людини на людину, не важливо з якого приводу, і при тому, що це не є поодинокими випадками, це стає бідою усього суспільства.

Право людини на життя проголошується всіма міжнародно-правовими актами про права людини і майже всіма конституціями країн світу. В демократичній державі пріоритетним напрямком є захист життя людини, тож в ст.27 Конституції України зазначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя, при цьому ніхто не може бути свавільно позбавлений життя, а захищати життя людини – обов`язок держави. Кримінальний кодекс України одним із своїх завдань має правове забезпечення охорони життя людини. Такі діяння та відповідальність за них передбачаються статтями 115-119 КК України.

Але правова регламентація не вирішує проблеми злочинності і скоєння посягань на життя зокрема. Адже поведінку злочинця визначає анти суспільна спрямованість, що виникає під впливом дій певних суспільно-політичних, економічних та соціально-культурних умов.

Виникає думка про те, що крім вини особи в скоєному, є ще “вина” інших факторів впливу. Одним з таких факторів є ті які мають соціальний характер, що призводить до виникнення особистісного конфлікту, який рано чи пізно призведе до свого зовнішнього прояву, а саме – виразиться у насиллі над іншою особою.

Проблемі вбивств, в тому числі і вбивств матір’ю своєї новонародженої дитини приділяли увагу як науковці так і практики, це такі: Антонян Ю.М., Баулін Ю.В., Бірюков В.В., Любавский А.Д., Наумов А.В., Надьон О., Неклюдов Н.А., Остапенко Л.А., Стратонов В.М., Пащенко О.Ю., Цибуленко Т.Д. та інші. Проте залишається багато не вирішених проблем.

Ніхто не звертав увагу на те, що будучи знехтуваною позитивно орієнтованою соціальною групою, особа стає членом неформальної соціальної групи, суспільна спрямованість якої може варіювати у досить широких межах, аж до скоєння злочину. Це положення слід застосувати до розуміння причини скоєння умисного вбивства матір`ю своє новонародженої дитини у випадку, коли суб`єкт злочину приходить до висновку про те, що її вагітність і народження дитини, з якоїсь причини (відсутність батька майбутньої дитини, вік суб`єкта, негативне ставлення близьких) буде обставиною, що викличе засудження з боку громади чи порушить “нормальний хід” її життя.

Тобто вбивство у цих випадках стає вирішенням проблеми, що в свою чергу наводить на роздуми про негаразди в суспільстві. Існування її ставить під сумнів розвиток суспільства, яке, складається таке враження, не хоче йти далі. Може й тому, що нерозголошення або недостатність освітлення цього питання й випливає з бажання суспільства закрити на це очі. Про це свідчить відсутність статистичних даних, в засобах масової інформації з`являються лише окремі відомості про такі факти. А звідси вже випливає й небажання вченими вести дослідження цього явища з кримінологічної, кримінально-правової та інших точок зору.

Розвиток кримінально-правової думки щодо поняття дітовбивства характеризується надзвичайно різними протиріччями у поглядах на значення та суспільну небезпеку його на різних етапах розвитку суспільства.

На ранньому дохристиянському етапі розвитку суспільства дітовбивство розглядалося як природній прояв батьківської влади над дітьми.

З часом право батьків дитини безконтрольно розпоряджатися життям своїх дітей почало обмежуватись. Вже в Давньому Єгипті до батьків, що вбили свою дитину, починають застосовувати заходи впливу і вбивця повинен був три доби протримати в руках труп вбитої ним дитини.

В ХІХ сторіччі завдяки науковим досягненням медицини з`являється не одна обставина, що свідчить на користь зменшеної відповідальності до дітовбивць: наявність особливого стану психіки у матері-породіллі, викликане пологовими муками.

В зв`язку з новими поглядами в науці починало перебудовуватися й законодавство. В ряді країн з`являються закони, що зменшували покарання за дітовбивство у порівнянні з іншими видами вбивств. В ХІХ сторіччі майже всі національні кримінальні законодавства, за рідким виключенням, відмовляються від застосування смертної кари до дітовбивць. Більш того, здійснюється процес віднесення цього злочину до складів із пом`якшуючими обставинами.

Законодавство ХХ століття повністю засвоює позицію попередніх кримінально-правових систем та, як правило, вважає дітовбивство злочином, що має в порівнянні з іншими видами вбивств менший ступінь суспільної небезпеки.

В кримінальному законодавстві колишніх соціалістичних країн склалася не тільки однозначна оцінка ступеню суспільної небезпеки даного складу, але і визначалось одноманітне визначення причини меншої небезпеки дітовбивства.

Самостійної статті про дітовбивство не мають КК Російської федерації, Білорусії, Грузії. В цих державах дії матері, винної у вбивстві під час пологів чи одразу після них своєї новонародженої дитини, кваліфікуються за загальними правилами, тобто, частіше за все, за статтями про відповідальність за умисне вбивство без обтяжуючих та пом`якшуючих обставин – покарання від 3 до 10 років. Ніякими національними, історичними, географічними чи іншими особливостями неможливо пояснити таке ставлення. Але очевидно, що суспільна небезпека вбивств на територіях різних держав абсолютно схожа.

Під вбивством слід розуміти передбачене кримінальним законом винне, суспільно небезпечне діяння, що посягає на життя іншої людини і спричиняє її смерть. Суспільна небезпечність вбивства полягає в тому, що внаслідок вчинення таких дій людина позбавляється життя – одного з найцінніших своїх природних благ.

Розглядаючи такий специфічний вид вбивства, можна сказати, що конкретної характеристики матері-вбивці досі не існує, зі зміною моральних цінностей змінюється поведінка таких осіб. Якщо аналізувати судову практику, випливає така характеристика. Переважна більшість – молоді жінки до 25 років, більше половини не заміжні, народжують дітей вперше, в більшості випадків від випадкового або першого сексуального зв`язку. Дуже переживають за позашлюбну вагітність, приховують від оточуючих. Сором та жах перед батьками або родичами, у більшості випадків, керують діями вбивці.

Не можна говорити про окрему, характерну для дітовбивць категорію жінок. Кожна вагітна жінка, яка опинилась у важких матеріальних та психологічних умовах – це потенційна мати, яка може позбутися дитини злочинним шляхом. Такий ризик зростає особливо зараз, коли в державі хоч і приділяють увагу інституту материнства та дитинства, але ж все існують випадки, коли цієї уваги дещо недостатньо, коли виховання молоді базується лише на культах жорстокості та розпусти, як прийнято говорити тепер, “сексуальної революції ”, телебачення лише пропагандує “блискучий бік монети ” сексуальних стосунків, а про негативні наслідки не попереджує. Сучасна молодь заради свого блага може наважитись на ганебні вчинки, а інколи навіть на злочин. Перш за все слід відмітити, що такий злочин, як дітовбивство скоюються жінкою з метою вирішити конфліктну ситуацію, яка склалась в її особистому житті.

Нині, Україна готується до вступу в Європейський Союз, тому головним її завданням є адаптація українського законодавства до європейського. В зв’язку з цим виникає ряд проблем пов’язаних з вивченням зарубіжного досвіду та пристосування його до національного законотворення. В квітні 2008 року були внесені зміни до КК України, як до загальної так і особливої частини, що дозволило гуманізувати чинне кримінальне законодавство, проте доцільним було б звернути увагу і на диспозиції деяких норм а не тільки їх санкції. Можливо варто розглядати убивства не пов’язуючи його з конкретним суб’єктом (як то вбивство матір’ю своєї новонародженої дитини), а розглядати в одній нормі, як наприклад це робиться в Німеччині. І відповідальність таким чином буде спільною для всіх видів умисного позбавлення життя людини.


Науковий керівник к.ю.н., проф. В.М. Стратонов

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconЗа тематичним короткотерміновим семінаром «Правова та інституційна система Європейського Союзу»
Тематична зустріч: Правова система Європейського Союзу. Характеристика правових актів

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconПовідомлення про вчинення злочину (ст. 383 Кк). Умисне вбивство, вчинене в стані сильного душевного хвилювання (ст. 116КК). Насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом (ст. 153 Кк)
Відмінність тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого, від умисного вбивства і вбивства через необережність

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconПсихологічна характеристика розвитку дитини чотирьох п'яти років
Більш широке використання мови як засобу спілкування стимулює розширення кругозору дитини, відкриттю нею нових граней навколишнього...

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconДержавна пенітенціарна служба україни інститут кримінально-виконавчої служби кафедра кримінально-виконавчого права
Робоча програма з історії та теорії пенітенціарії для курсантів і слухачів інституту кримінально-виконавчої служби за напрямом підготовки...

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconТема: Цивільно-правова відповідальність. Мета: визначити й пояснити основні поняття теми, як-от: «цивільно-правова відповідальність»
«цивільно-правова відповідальність», «делікт», «джерело підвищеної небезпеки», «непереборна сила», «казус»

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconУправління освіти Мелітопольської міської ради Запорізької області
У грі дитина ділиться своїми проблемами, розв’язує їх, здійснює відкриття, творить. Перші соціальні ігри дитини виникають саме у...

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconВ. о начальника кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту кримінально-виконавчої служби к ю. н. Стеблинської О. С. на тему: основні нововведення кримінального процесуалього кодекс
В. о начальника кафедри кримінально-правових дисциплін Інституту кримінально-виконавчої служби к ю н

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconПсихологічна характеристика розвитку дитини трьох чотирьох років
Внутрішній світ дитини наповнюється суперечностями: вона прагне самостійності і в той же час не може впоратися із завданням без допомоги...

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconПсихологічна характеристика розвитку дитини п'яти шести років
Все більший інтерес дитина п'яти років спрямовує на сферу взаємостосунків між людьми. Оцінки дорослого піддаються критичному аналізу...

Кримінально-правова характеристика вбивства матір’ю своєї новонародженої дитини iconДокументи
1. /Нормативно-правова база/КАБ_НЕТ М_Н_СТР_В УКРАфНИ ь444.doc
2. /Нормативно-правова...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lit.govuadocs.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи