Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради icon

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
Скачати 200.37 Kb.
НазваКомунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
Дата конвертації14.02.2013
Розмір200.37 Kb.
ТипДокументи
джерело

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей»

Черкаської обласної радиЛауреати премії імені Лесі Українки – наші земляки


Краєзнавче досьє для учнів 7-9 класів


Черкаси, 2010


Літературна премія імені Лесі Українки була заснована в 1971 році на честь відзначення 100-річчя з дня народження Лесі Українки. Її отримують дитячі письменники за літературні твори для дітей. Так, свого часу нею були нагороджені такі відомі письменники, як Наталя Забіла, Юрій Збанацький, Платон Воронько, Григір Тютюнник, Всеволод Нестайко, Микола Сингаївський та багато інших. Крім письменників, премію Лесі Українки отримують художники, які оформляють дитячі книжки та кінематографісти й аніматори.

З 2004 року Премія отримала статус урядової і стала присуджуватися в таких номінаціях:

  • літературні твори для дітей та юнацтва;

  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;

  • театральні вистави для дітей та юнацтва.

Серед лауреатів є письменники, імена яких пов’язані з Черкащиною: Кузьма Гриб, Михайло Слабошпицький, Тамара Коломієць та Володимир Рутківський. Про них і йтиме мова.

^ Кузьма Кіндратович Гриб

Гриб Кузьма Кіндратович народився 30 жовтня 1910 р. у с. Верхівка на Вінниччині у селянській сім'ї, яка, не маючи ні хати, ні городу, працювала по найму. Батько хлопчика пішов на війну захищати «престол і отечество», коли тому не виповнилося й чотирьох літ. Щоб не померти з голоду, мати батрачила поденницею в багатіїв з двійком малолітніх дітей. Ось так і проскитався по людях майбутній письменник до кінця громадянської війни. А в 1920 р. комнезам направив його в сирітський будинок при Бессарабській комуні в с. Ободівка. Там він закінчив семирічку і того ж року виїхав до Вінниці, де влаштувався на підготовчі курси. Потім поступив до Вінницького інституту соціального виховання, після закінчення якого в 1933 р. був відряджений на роботу в Ново-Архангельську середню школу. Рятуючись від єжовських репресій, таємно полишив село і після тривалих поневірянь опинився на Черкащині в Тальянківському сільськогосподарському технікумі.

У вересні 1941 р., коли Правобережна Україна була окупована гітлерівськими військами, організував з учнів технікуму підпільну патріотичну групу, яка з часом перетворилася в партизанський загін, що діяв на Тальнівщині. Кузьма Гриб особисто писав, друкував і розповсюджував серед населення листівки, відозви, заклики.

В грудні 1943 р. в одному з боїв, з якими загін проривався з оточення назустріч Радянській Армії, Кузьма Гриб був поранений і захоплений у полон. На допитах в Уманській тюрмі фашисти скалічили його і прирекли на смерть. Та завдяки щасливому випадку Грибу з шістьма бойовими побратимами вдалося втекти і перебратися до своїх.

Після лікування Кузьма Гриб написав і направив на адресу ЦК КП(б)У розширений звіт про діяльність свого загону на окупованій території. Той звіт засвідчили дванадцять райкомів партії, після чого він був затверджений Українським штабом партизанського руху (УШПР). Партизанам видали зарплатню, вручили бойові нагороди, а їхнього командира направили на роботу директором середньої школи № 133 м. Києва. Тільки не судилося йому там довго затриматися.

14 травня 1946 року його несподiвано заарештували i без жодних пояснень кинули до одиночноï камери внутрiшньоï тюрми.  Минуло кiлька тижнiв, перш нiж Гриба викликали на допит. Слiдчий зустрiв охлялого вiд голоду партизанського командира такими словами:  "Скажи, на милiсть: чому тебе не повiсили гестапiвцi?"
^  Та це була лише увертюра до замисленоï драми. Потiм почалося: за скiльки
срiбляникiв продався Бандерi? Якi настанови ОУН виконував очолюваний тобою загiн?
^ Скiлькох комунiстiв видав нiмцям, а скiлькох розстрiляв сам? I скiльки хлопцiв та
зброï переправив у бандерiвську УПА? З яким завданням гестапо заслало тебе в
радянський тил?...

 Слiдство тривало рiк. I хоча Гриб не визнав жодного iз звинувачень, на 13 травня
^ 1947 року було призначено суд, на який берiïвськi пiдручнi викликали близько
двох десяткiв штатних лжесвiдкiв. Саме вони й пiдтвердили абсурднi звинувачення.
^ Як наслiдок - Гриб був засуджений на 15 рокiв позбавлення волi iз подальшою
поразкою в правах i конфiскацiєю належного майна.

 Покарання вiдбував у Мордовських таборах (ст. Потьма, п/в Явас) без права
листування й одержування посилок. 18 лютого 1956 р. військовий трибунал КВО скасував вирок від 17 травня 1947 р. за відсутністю складу злочину і реабілітував незаслужено поганьбленого партизанського командира.

Повернувшись на волю, Кузьма Гриб віддався літературній творчості. 1958 р. вийшла друком його перша повість «Бойове завдання». Затим побачили світ повісті «Побратими» (1960), «Зрадливі кульбаби» (1961), «Климко» (1964), «Перший постріл» (1974); збірки оповідань «В зоряну ніч» (1970), «Партизанські таємниці» (1979), документальна оповідь «За Унавою – партизани» (1977) та ін.

^

Помер письменник у 1997 році.

За збірку повістей «Назустріч юності» Кузьмі Грибу в 1986 р. було присуджено літературну премію ім. Лесі Українки.
Підготовлено за матеріалами:


Кузьма Гриб // Дивосвіт "Веселки" : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т.2. – К., 2005. – С. 332.


Кузьма Гриб // З порога смерті : письменники України – жертви масових репресій : Вип. 1. – К., 1991. – С.147-150.


Кузьма Гриб / авт.-упоряд. В. Коваленко // Криничка : антол. творів письменників Черкащини для дітей та юнацтва. Т. 1 / авт.-упоряд. В. Коваленко. – Черкаси, 2009. – С. 163-167.


Мусієнко О.    Кузьма Гриб – партизан, учитель, письменник / О. Мусієнко // Реабілітовані історією. Черкаська область: у 27 т. Кн. 5. / обл. редкол. : Гаман П.І. (голова) [та ін. ]. – Черкаси, 2006. – С. 306-307.


Поліщук В.    Кузьма Гриб / В. Поліщук // Поліщук В. Гілочка / В. Поліщук: письмен. Черкащини – дітям: посібн.-хрестоматія . – Черкаси, 2002. – С.64.


Ставна, С. Від партизана до каторжанина / С. Ставна, П. Жук [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://pres-centr.ck.ua/print/news-11417.html. – Назва з екрану.


Прочитайте книги письменника:


Гриб, Кузьма Кіндратович.   В зоряну ніч : повість та оповід. / Гриб, Кузьма Кіндратович ; худож. В. Євдокименко. – К. : Веселка, 1970. – 163 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.   За Унавою-партизани / Гриб, Кузьма Кіндратович. – К. : Політвидав України, 1977. – 127 с.


Гриб, Кузьма Кіндратович.   Климко : оповід. / Гриб, Кузьма Кіндратович ; мал. А. Михайлюк. – К. : Веселка, 1966. –27 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.   Назустріч юності : повісті / Гриб, Кузьма Кіндратович ; худож. А. Нечипоренко; вступ. ст. К.С. Смирнова. – К. : Веселка, 1985. – 303 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.    Партизанські таємниці : оповід. / Гриб, Кузьма Кіндратович ; худож. Є. Гончаренко. – К. : Веселка, 1979. – 24 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.   Перший постріл : [оповід.] / Гриб, Кузьма Кіндратович ; мал. Б. Зубковський. – К. : Веселка, 1974. – 118 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович. Побратими : повість / Гриб, Кузьма Кіндратович ; худож. О. Ларін. – К. : Веселка, 1979. – 192 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.  Подарунок командира : оповід. / Гриб, Кузьма Кіндратович ; худож. В. Євдокименко. – К. : Веселка, 1987. – 214 с. : ілюстр.


Гриб, Кузьма Кіндратович.  Хоча лист і не дійшов : вибр. твори / Гриб, Кузьма Кіндратович ; передм. О. Пархоменка; худож. В. Євдокименко. – К. : Веселка, 1990. – 542 с. : ілюстр.


^ Гриненко Галина Олександрівна


Галина Олександрівна Гриненко – відома українська поетка та письменниця. Народилася вона в 1925 р. у м. Каневі. В дитинстві їй та братові довелося поїздити з батьками по багатьох містах Радянського Союзу. Батько мав фах інженера з виготовлення цементу, а такі фахівці на той час були дуже затребувані.

У роки війни вона працювала контролером на Кузнецькому металургійному комбінаті, а в 1948 році закінчила Московський економічний інститут і разом із чоловіком переїхала до Києва, де на той час жили її батьки. Відвідувала літературну студію видавництва «Молодь», якою керував письменник, гуморист, вчений-філолог, фронтовик Дмитро Григорович Білоус. З 1948 по 1953 рік працювала за фахом. Потім перейшла на творчу роботу.

Про себе, як про поетесу Галина Гриненко вперше заявила збірочкою віршів для дітей «Золотий дощик» (1958 р.). Саме в цій галузі письменства найбільше виявила себе, написавши цілу низку віршів і прози: «Умійко», «Нова квартира», «Неслухняний», «Подорож у тундру», «Листоноша», «Мій квітник», «Вертоліт» та ін.

Разом із композитором Юлією Ржавською створила музичну п’єсу «Зимова казка».

З 1963 р. вона – член Національної спілки письменників України.

Галина Гриненко — авторка багатьох поетичних та прозових збірок. За книгу для юнацтва «Життя і строфи» письменниці в 2005 р. присуджено премію ім. Лесі Українки. Вона вміщує понад двісті поезій, дві поеми, а ще — невеличкі вірші-приспівки з нашого сучасного життя.

Є у збірці поезії про край, де народилась поетка. Це вірші «Рідна домівка», «Канів»:

Мале містечко над Дніпром,
Відоме в цілім світі
Тут серця повняться добром
Куточки необжиті.

Галина Гриненко адресує свої твори і найменшим, тим, хто ще недавно опанував мову, ще відвідує дитсадок, і тим, хто переступив шкільний поріг. Із творів письменниці добре видно, як вона любить дітей, як уболіває за їхнє сучасне і майбутнє, як хоче, аби діти виросли гідними людьми – здоровими, красивими, добрими, завжди прийти на допомогу.

Про творчість Галини Гриненко ви можете прочитати:


Галина Гриненко // Дивосвіт "Веселки" : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т.2. – К., 2005. – С.609.

Галина Гриненко // Криничка : антол. творів письменників Черкащини для дітей та юнацтва. Т. 1. – Черкаси, 2009. – С. 269-274.

Гриненко Галина Олександрівна //Волинець, Л. М. Письменники Черкащини : біобібліогр. покажч. / Л. М. Волинець, М. Ф. Пономаренко, М. І. Пшеничний. – Черкаси, – 1990. – С.22..

Криничка : антол. творів письменників Черкащини для дітей та юнацтва. Т. 1. –Черкаси : Видавець Чабаненко Ю. А., 2009. – 423 с.

Поліщук, Володимир. Гілочка : письменники Черкащини – дітям : посіб.-хрестоматія. – Черкаси, Брама, 2002. – 347 с.

Книги Галини Гриненко:


Гриненко, Галина Олександрівна.   Зустріч біля вогнища : оповід. / Гриненко, Галина Олександрівна. – К. : Веселка, 1986. – 64 с.

Гриненко, Галина.   Неслухняний : казка у віршах для дітей дошкільного в. / Гриненко, Галина. – К. : Веселка, 1965. – 17 с.

Гриненко, Галина Олександрівна.   Нова квартира : повість / Гриненко, Галина Олександрівна. – К. : Дитвидав, 1962. – 40 с.

Гриненко, Галина Олександрівна. Подорож у тундру : оповід. / Гриненко, Галина Олександрівна. – К. : Веселка, 1967. – 26 с.

Гриненко, Галина Олександрівна.   Чарівна квітка : вірші / Гриненко, Галина Олександрівна. – К. : Веселка, 1977. – 63 с


Михайло Федотович Слабошпицький

Усяка література має своїх видатних трудівників. Людей, які завжди єднають творця і читача. Михайло Слабошпицький – трудівник української літератури і багатьох літератур світу. Він, здається, знає кожне Слово, що варте уваги, кимсь написане і вчора, і сьогодні. Має незаперечний смак, феноменальну пам'ять, аналітичний розум. Десятки, сотні імен відкриті ним, визначені словом фахівця. Ніколи повз перо цієї людини не проходять великі літературні події, явища, катастрофи, нові надії. Сам він – також відомий прозаїк.

Народився Михайло Федотович Слабошпицький 1946 року в с. Мар'янівці на Шполянщині. В 1971 році закінчив факультет журналістики Київського університету ім. Т. Шевченка. Працював у пресі. Був головним редактором газет і журналів. Обирався секретарем правління Київської організації Спілки письменників України.

Автор понад двох з половиною десятків різножанрових книжок. Серед них – казки, оповідання й повісті для дітей, літературні портрети Василя Земляка, Павла Загребельного, Романа Іваничука, документалістика й публіцистика, біографічна проза. Найвідоміші його твори – роман-есе «Марія Башкирцева», роман-колаж «Никифор Дровняк із Криниці», біографічна повість «Українець, який відмовився бути бідним» (Петро Яцик), збірка біографічних нарисів «Не загублена українська людина». Особливої популярності набула його книжка художніх оповідей з національної історії «З голосу нашої Кліо».

Лауреат багатьох літературних премій. Активно займається громадською діяльністю. Був першим головою секретаріату Української всесвітньої координаційної ради. Нині – виконавчий директор Ліги українських меценатів, один із засновників міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика та головний редактор видавництва «Ярославів Вал».

У 1993 році Михайло Федотович Слабошпицький удостоєний літературної премії імені Лесі Українки за повість "Душі на вітрах" та збірки прозових творів "Озеро Олдан", "Папуга з осінньої гілки".


Підготовлено за матеріалами:


Бурбан, В.    Культурологічні студії Михайла Слабошпицького / В. Бурбан // Культура і життя. – 2006. – 16 серп. – С. 4.


Михайло Слабошпицький // Дивосвіт "Веселки" : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т.3. – К., 2005. – С. 536.


Михайло Слабошпицький / авт.-упоряд. В. Коваленко // Криничка : антол. творів письм. Черкащини для дітей та юнацтва. Т. 2 / авт.-упоряд. В. Коваленко. – Черкаси, 2009. – С. 95-99.

Михайло Слабошпицький : (народився в 1946 році) // Кодлюк Я. П., Одинцова Г. С. Сто двадцять розповідей про письменників. – К., 2006. – С. 134.


Найуспішніші столичні черкащани: [добірка матеріалів] // Нова Доба. – 2009.– 28 квіт. – С. 1, 4-5.


Письменники Черкащини. Михайло Слабошпицький : (що читати учням 7-9 класів) / Черкас. обл. б-ка для дітей; підгот. Н.Г.Ієвлєва. – 4 с.


Поліщук, В.    Подвижник із Мар'янівки : до 60-річчя Михайла Слабошпицького / В. Поліщук // Черкаський край. – 2006. – 28 лип. – С. 7.


Поліщук В.    Михайло Слабошпицький / В. Поліщук // Поліщук В. Гілочка / В. Поліщук: письм. Черкащини – дітям: посібн.-хрестоматія. –Черкаси, 2002. –С. 261-262.


Слабошпицький Михайло Федотович [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org. – Назва з екрану.


Слабошпицький Михайло Федотович // Волинець Л.М. Письменники Черкащини : біобібліогр. покажч. / Л.М. Волинець, М.Ф. Пономаренко, М.І. Пшеничний. – Черкаси, 1990. – С.58.   


Прочитайте твори письменника:


Слабошпицький, М. Ф.     Гілка ялівцю з Сааремаа : худож.- публіцист. кн.: для серед. та ст. шк. віку / М. Ф. Слабошпицький ; худож. А. Ливень. – К. : Веселка, 1988. – 251 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.    25 поетів української діаспори / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Ярославів Вал, 2006. – 727 с. : портр.


Слабошпицький, М. Ф.   Душі на вітрах: повість : [для серед. та ст. шк. віку] / М. Ф. Слабошпицький; худож. Т. А. Лазарєва ; [передм. А.Я. Шевченка]. – К. : Молодь, 1991. – 223 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.   За гамбурзьким рахунком: чит. маргіналії та варіації на тему Павла Загребельного / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Ярославів Вал, 2004. – 222 с.


Слабошпицький, М.Ф.    З голосу нашої Кліо : події і люди укр. історії / М. Ф. Слабошпицький; худож. О. І. Мікловда. – К. : Довіра, 1993. – 255 с. : іл. - (Підруч. для тих, кому у школі нудно).


Слабошпицький, М.Ф.  Казки / М. Ф. Слабошпицький; худож. А. Джанік’ян. – К. : Махаон-Україна, 2006. – 90 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М.Ф.    Марія Башкирцева: роман-есе / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Махаон-Україна, 1999. – 268 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.     Норвезький кіт у намисті: оповід. та казки / М. Ф. Слабошпицький; мал. О. Міщенка. – К. : Веселка, 1996. – 127 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.  Озеро Олдан : повість, оповідання / М. Ф. Слабошпицький; худож. Л. Ільчинська. – К. : Веселка, 1990. – 120 c. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.  Папуга з осінньої гілки: оповід. та казки / М. Ф. Слабошпицький; худож. Л. Гармиза; передм. А. Дімарова. – К. : Веселка, 1992 . – 143 с. : ілюстр.

Слабошпицький, М. Ф.    Славко й Жако : оповід. та казки / М. Ф. Слабошпицький; худож. Н. П. Аксьонова. – К. : Веселка, 1985. – 31 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.   Тодось Осьмачка : літ. профіль; Никифор Дровняк із Криниці : роман-колаж (фрагм. / М. Ф. Слабошпицький. – К. : Рада, 1995. – 142 c.


Слабошпицький, М.Ф.     Українець, який відмовився бути бідним / М. Ф. Слабошпицький ; худож. оформл. О. Коспи. – К. : Рада, 1994. – 174 c. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.    Українські меценати : нариси з історії укр. культури / М. Ф. Слабошпицький; худож. О. Тернавська. – К. : Ярославів Вал, 2001. – 327 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М.Ф.    Хлопчик Валь: оповід. та казка / М. Ф. Слабошпицький; худож. Н. Аксьонова. – К. : Веселка, 1989. – 32 с. : ілюстр.


Слабошпицький, М. Ф.    Чи далеко до Африки? : оповід. та казки / М. Ф. Слабошпицький; худож. Г. Макієнко. – К. : Ярославів Вал, 2003. – 159 с. : ілюстр.

^

Володимир Григорович Рутківський
Володимир Григорович Рутківський народився 18 квітня 1937 р. в с. Хрестителеве Чорнобаївського району на Черкащині у родині вчителів. Його дитинство припало на воєнне лихоліття. Про все те, що довелося пережити, та про схарапуджений війною світ довкола Володимир Григорович розповів згодом у щемкій «дитячій сповіді перед дорослими, які так нічому й не навчилися» «Потерчата» (2008), котра по праву посіла місце поряд з такими перлинами української автобіографічної класики, як «Зачарована Десна» О. Довженка, «Гуси-лебеді летять» М. Стельмаха, «Климко» та «Вогник далеко в степу» Гр. Тютюнника.

Середню освіту Володимир Григорович здобував у Богодухівській, а згодом – Великобурімській середній школі того ж Чорнобаївського району. Саме тоді хлопець відкрив у собі нахил і здібності до історичного пошуку, котрі не полишають письменника й досі, спонукаючи не просто писати цікаві історичні твори для дітей, а й відкривати ніким до нього ще не описані, інколи й не досліджені періоди вітчизняної історії. Становленню його інтересу до українських старожитностей сприяло те, що шкільний гурток, старостою якого був Володимир, відкрив у своєму селі залишки найдавнішого на той час поселення в Україні. Та вступити на омріяне археологічне відділення Київського університету обдарованому амбіційному юнакові не вдалося. Обурений діями приймальної комісії, хлопець вирішив назавжди порвати з гуманітаристикою й наступного року став студентом Одеського інституту харчової холодильної промисловості, а за два роки по тому перевівся до Одеського політеху.

За допомогою та за рекомендацією відомого поета Бориса Ілліча Олійника В. Рутківський закінчив Вищі літературні курси в Москві. Саме в столиці, в атмосфері «дозволеного вільнодумства», серед багатонаціональної творчої молоді та зібраних з усіх усюд кращих академічних мозків Союзу, юнак уперше пізнав, що таке насправді високохудожній текст і естетична довершеність, взяв у руки твори Булгакова та Мандельштама, почув про мужність Семенка і про плеяду великих, схоронених в архівах, українських письменників.

В літературі В. Рутківський починав як поет. До його творчості схвально поставилися Павло Тичина та Олесь Гончар. На його рахунку – поетичні збірки «Краплини сонця», «Плоти», «Повітря на двох», «Знак глибини», «День живої води» та інші. Разом з Борисом Олійником, Петром Осадчуком, Романом Лубківським, Віталієм Коротичем гідно представляв молоду українську поезію на 5-й Всесоюзній нараді молодих літераторів у Москві в 1968 році.

Саме там, у Москві, Володимир Рутківський уперше спробував себе в прозі для дітей (повість «Ганнуся») та на все життя взяв за правило просту й так не властиву українській літературі думку, що рівнятися слід на найкращих у світі, а не на тих, кого сьогодні друкують у найближчому видавництві. Письменник й досі певен, що крім українських письменників, які пишуть для дітей, у світовій літературі є Толкієн, Мілн, Роулінг, Ліндгрен… І наші письменники «повинні на друзки розбитися, але не осоромитися перед ними».

Володимир Рутківський – автор двадцяти з лишком книг поезії, публіцистики, прози. Літературний стаж його – понад півстоліття. Останні тридцять років писав для дітей та юнацтва. Видавався у Москві, Києві, Одесі.

Ще з дитинства письменник цікавився історією нашої держави. Як тільки з’явилася найменша можливість, Володимир Рутківський взявся за свій давній задум – довести дітям, що історія їхнього народу нічим не поступається історіям інших народів. Так на сторінках журналу «Однокласник» у 1991 р. з’являється повість «Сторожова застава», удостоєна премії ім. М. Трублаїні, а в 2002 р. – літературної премії імені Лесі Українки. Згодом, у 1995 р., там само друкують скорочений варіант роману «Джури козака Швайки». У 2004 р. у видавництві «Зелений пес» побачила світ улюблениця автора – трилогія «Сині води». А 2007 р. українське видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» видало повний текст «Джур…». У цьому ж видавництві у 2009 році вийшло їхнє продовження — «Козаки-характерники», а сам автор зараз працює над новою серією.

^

Підготовлено за матеріалами:Володимир Рутківський [Електронний ресурс] : [біогр. довідка] . – Режим доступу: http://publ.lib.ru/ARCHIVES/R/RUTKOVSKIY_Vladimir_Grigir%27evich/_

Rutkovskiy_V._G..html . – Назва з екрану.


Володимир Рутківський // Дивосвіт "Веселки" : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т. 3. – К., 2005. – С. 267.


Володимир Рутківський (18.04.1937) [Електронний ресурс] : [біогр. довідка]. – Режим доступу: http://www.ababahalamaha.com.ua/uk/Category:Автори. – Назва з екрану.


Володимир Рутківський: «Мені ненависні плачі лже-патріотів» [Електронний ресурс] / В. Рутківський ; спілкувався М. Суховецький. – Режим доступу: http://litakcent.com/2010/03/15/volodymyr-rutkivskyj-meni-nenavysni-plachi-lzhe-atriotiv.html – Назва з екрану.


Володимир Рутківський: «Москва друкувала ті мої твори, які забракували в Києві» [Електронний ресурс] : доросла розмова з дит. письм.: [інтерв’ю] / авт. О. Гаврош. – Режим доступу: http://www.dt.ua/3000/3760/64095/. – Назва з екрану.


Володимир Рутківський / Казки для безвусих лицарів [Електронний ресурс] : [рец. на кн. «Джури козака Швайки»] / авт. О. Купріян. – Режим доступу: http://artvertep. dp.ua/print?cont=5450/. — Назва з екрану.


Володимир Рутківський : [біогр. довідка] // Дивосвіт «Веселки» : антол. л-ри для дітей та юнацтва. В 3 т. Т. 3. Українська література. – К., 2005. – С. 267 : портр.


Гаврош О. Джура української літератури : [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.umoloda. kiev.ua/number/1282/164/45349/ . – Назва з екрану.


Суховецький М. Для дітей і дорослих, зокрема, психологів [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://litakcent.com/2009/01/12/dlja-ditej-i-doroslyh-zokrema-psyholohiv.html. – Назва з екрану.


Лауреати премії імені Лесі Українки // Літературна Україна. – 2002. – 28 лют. – С.6.


Літературні відзнаки 2009 року : книга року БІ-БІ-СІ 2009 / підгот. Ю. Ворона
// Бібліотечна планета. – 2010. – № 1. – С. 39-40.


Малюта, Іван.    Дарує радість дітям / Малюта, Іван // Культура і життя. – 2010. – № 5-6. – С. 30.


Повчаючи з усмішкою // Друг читача. – 2010. – № 2. – С. 1. - Рец. на кн.: Рутківський В. Джури-характерники / В. Рутківський. – К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2009.


Рутківський, Володимир.    Володимир Рутківський: мені, "оголтєлому націоналісту", допомогла Москва / Рутківський, Володимир ; спілкувалася М. Крат // Друг читача. – 2010. – № 5. – С. 4.


Повітря на двох [Електронний ресурс] : поет. сторінка В. Рутківського. – Режим доступу: http://virchi.narod.ru/poeziya2/rytkivskiy.htm. – Назва з екрану.


Презентація книжки - Кров на кризі [Електронний ресурс] : [відгук на кн. «Потерчата»] / авт. О. Шупта-В’язовська. – Режим доступу: http://izvestiya. odessa.ua /index.php?go=Newspaper. – Назва з екрану.

Рутківський Володимир [Електронний ресурс] : [біогр. довідка]. Режим доступу: http://nspu.org.ua/dovidnyk/Р. Назва з екрану.^ Прочитайте твори письменника:


Руткiвський В.Г. Гостi на мiтлi [Електронний ресурс]: повiстi-казки: для серед. шк. вiку / худож. Р.Є. Безп'ятов, Г.П. Фiлатов. – Режим доступу: http://chtyvo.org.ua /authors/Rutkivskyi_Volodymyr/Bukhtyk_z_tykhoho_zatonu.tx


Рутківський, Володимир Григорович.    Гості на мітлі : повісті-казки / Рутківський, Володимир Григорович ; худож. Р. Безп'ятов, Г. Філатов. – К. : Веселка, 1988. – 288 с. : ілюстр.


Рутківський, Володимир.   Двобій з тінню : перша частина трилогії "Сині Води": роман / Рутківський, Володимир. – К. : ТОВ "Джерела М", 2004. – 189 с. : ілюстр.


Рутківський, Володимир.    Вогонь до вогню : друга частина трилогії "Сині Води" / Рутківський, Володимир. – К. : Тов "Джерела М", 2004. – 189 с.


Рутківський, Володимир.   Стріли під сонцем : третя частина трилогії "Сині Води" / Рутківський, Володимир. – К. : ТОВ "Джерела М", 2004. – 188 с.


Талант щедрий і веселий : до 70-річчя нашого земляка В. Рутківського [Електронний ресурс] : / авт. Л. Щербакова . – Режим доступу: http://izvestiya.odessa.gov.ua /index.php?go =Newspaper&in=view&id=7395. – Назва з екрану.


^ Тамара Опанасівна Коломієць

Тамара Опанасівна Коломієць народилася 9 квітня 1935 року в місті Корсунь-Шевченківський.

Мама дівчинки працювала лікарем, тому часто була відсутня. Дідуся й татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка – Друга світова війна. Але ще був маленький братик Петрик, якому доводилося власноручно майструвати вітрячки, літачки та кораблики.

Вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», із захопленням слухала козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки. Неписьменна баба Ганна знала напам’ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала.

Тамара Опанасівна належить до покоління, дитинство якого було перерване війною. У шкільні роки мріяла стати лікарем, бо дитяче серце ще довго залишалося чутливим до ран війни. Захоплюється також літературою, ще у школі починає писати перші вірші.

Вищу освіту здобула у Київському державному університеті на факультеті журналістики. У студентські роки з’явилася друком перша збірка лірики Тамари Коломієць «Проліски» (1956). Тоді ж молоду поетесу прийняли до Спілки письменників. Відтоді вийшло 10 книжок лірики, серед яких «Осіння борозна» (1981), «Багаття на межі» (1984) та «Дорога в листопад» (1990).

Пізніше поетеса скерувала свої зусилля в інше русло – у дитячу літературу. На її книжках виросло не одне покоління маленьких українських читачів. У її творчому доробку понад 30 збірок оригінальних казок, віршів, небилиць, лічилок, смішинок, загадок. Найвідоміші її книги для дітей: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця», «Дощик-накрапайчик». Тамара Опанасівна досить активно співпрацює з популярним журналом «Пізнайко». Нещодавно «Веселка» перевидала її «Веселе місто Алфавіт».

Сьогодні Тамара Коломієць – щаслива мати двох доньок та бабуся шести онуків, які й надалі надихають письменницю на нові захоплюючі твори.

За збірки віршів «Де ховає сонце роси» та «Найперша стежечка» в 2008 році Тамара Опанасівна Коломієць удостоєна звання лауреата премї імені Лесі Українки.


Підготовлено за матеріалами:


Білоброва, Ю.   Стежками творчості Тамари Коломієць / Ю. Білоброва
// Початкова освіта. – 2005. – №16. – С. 2-3.


Головко, Т.   Тамара Коломієць: "Була і залишаюсь ліриком..." / Т. Головко
// Урядовий кур’єр. – 2009. – 22 серп.

Коваленко, В. Тамара Коломієць / В. Коваленко // Криничка : антол. творів письм. Черкащини для дітей та юнацтва. Т. 1 / авт.-упоряд. В. Коваленко. Черкаси, 2009. С. 348-351.

Коломієць Тамара Опанасівна // Волинець Л. М. Письменники Черкащини : біобібліогр. покажч. / Л. М. Волинець, М. Ф. Пономаренко, М. І. Пшеничний. Черкаси, 1990. С. 31.

"Орудую пером - орю загінку" : 9 квіт. виповнюється 75 р. від дня народ. Тамари Коломієць // Шкільна бібліотека. 2010. № 3.С. 6-7.

Офіційний сайт Тамари Коломієць[ Електронний ресурс] Режим доступу: http://poetika.info/ Назва з екрану.

Поліщук В.   Тамара Коломієць / В. Поліщук // Поліщук В. Гілочка / В.Поліщук: письменники Черкащини - дітям: посіб.-хрестоматія . Черкаси, 2002.С. 149-150.

   Тамара Коломієць [Електронний ресурс] Режим доступу: http://www.ukrlit.vn.ua/biography/kolomiec_tamara.html Назва з екрану.


   Тамара Коломієць : (народилася в 1935 році) // Кодлюк Я.П., Одинцова Г.С. Сто двадцять розповідей про письменників. – К., 2006. – С. 66-68.

   

   Тамара Коломієць// Дивосвіт "Веселки" : антол. л-ри для дітей та юнацтва : в 3 т. Т.3. – К., 2005. – С. 175.

   Тамарі Коломієць – 75 // Початкова освіта (Шкільний світ). – 2010. – № 13. – С. 29-32.


Ярмыш, Ю. Ф.    Современная украинская детская литература (60-е - 80-е годы) / Ю. Ф. Ярмыш // Ярмыш, Ю. Ф. Детская литература Украины : очерки. – М., 1982. – С. 129-166.
^

Почитайте твори письменниці:

Коломієць, Тамара Панасівна.  Осіння борозна : поезії / Коломієць, Тамара Панасівна ; худож. В. Шуляк. К. : Рад. письменник, 1981. 118 с.

^

Коломієць, Тамара Панасівна.   Вибране / Коломієць, Тамара Панасівна. К. : Дніпро, 1984. 246 с.КЗ «ЧОДдБ» Черкаської обласної ради


Лауреати премії імені Лесі Українки – наші земляки


Краєзнавче досьє для учнів 7-9 класів


Склала Ткач Л.О.Відповідальна за випуск Бондаренко В.С.

Комп’ютерну верстку та набір здійснив відділ довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування Черкаської обласної бібліотеки для дітей

257002 м.Черкаси, вул.Кірова,24

Тираж 50 прим.

Додати документ в свій блог або на сайт


Схожі:

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconУправління культури І туризму Черкаської облдержадміністрації Комунальний заклад „Обласна бібліотека для дітей” Черкаської обласної ради естетика – наука про прекрасне
Естетика – наука про прекрасне : аналітико-консультативний матеріал на допомогу бібліотекарю / кз „чобдД” Черкаської обласної ради;...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconКомунальний заклад „Обласна бібліотека для дітей” Черкаської обласної ради геральдичні символи міста черкаси та черкаської області краєзнавча розвідка для учнів 7-9 класів Вип. 1
В наш час помітно зростає інтерес до геральдики. Адже герби держав, міст, родів являють собою їхнє символічне „обличчя”, відображають...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconКомунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
В історії Черкаського краю є дуже багато людей, життєвий шлях яких примножив його славу. З їхніми іменами пов’язані події, які відбувалися...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconРічний план державних закупівель на 2013 р. Замовник : Комунальний заклад «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради»
Замовник : Комунальний заклад «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради»

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconКомунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
У дворічному віці переїхала з батьками на Черкащину. Протягом 1991–1996 років здобула вищу педагогічну освіту в Уманському державному...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconКомунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
Міста, як люди: у них своє дитинство, свій вік, своя мудрість. Понад сім століть пронеслися над нашим містом, що возвеличується на...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconКомунальний заклад “Обласна бібліотека для дітей Черкаської обласної ради Шевченківські лауреати в галузі літератури – наші земляки Біобібліографічний вісник для юних книголюбів віком від 12 до 14 років Черкаси, 2012
Республіканська премія імені Т. Г. Шевченка, заснована 20 травня 1961 року Постановою Ради Міністрів урср. Нею нагороджували видатних...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconЇї душа дзвенить добром
Майї Фролової / кз „Обласна бібліотека для дітей” Черкаської обласної ради; уклад. Н. І. Червоняща. – Черкаси, 2010. ­­­­– 23 с

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconСоціологічна діяльність
Соціологічна діяльність у бібліотеках для дітей : інструктивно-методичний посібник / кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської...

Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради iconУправління культури та туризму Черкаської облдержадміністрації кз «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради
Симоненка, навічно пов’язане з Шевченковим краєм. “Витязя молодої української поезії” не випадково називають одним із спадкоємців...

Додайте кнопку на своєму сайті:
Документи


База даних захищена авторським правом ©lit.govuadocs.com.ua 2000-2013
При копіюванні матеріалу обов'язкове зазначення активного посилання відкритою для індексації.
звернутися до адміністрації
Документи